Víz alatti díszkertek

Víz alatti díszkertek

Címlap / Otthon / Kert és terasz / Víz alatti díszkertek

A kertek szerelmesei számára nagy csapás, ha nincsen idejük folyamatosan öntözni és párásítani a cserepes virágaikat. Bár egyelőre nem szokványos és elterjedt, de tökéletes megoldás lehet az akváriumban nevelt növények sora. Lássunk most néhány igencsak kedvelt fajt!

Sagittaria subulata

Az akváriumi növények közül régen a nagyon is kedveltek közé tartozott, mára azonban erősen veszített népszerűségéből. A faj több képviselője csak néhány levelet növeszt a víz alatt, azután a felszínre tör, ezért nem azt a hatást érjük el vele, amit szeretnénk.
Ez a képviselőjük azonban garantáltan az akváriumban marad, és gyönyörű, zöld leveleivel örvendeztet meg minket. Igénytelen növény, mert bár szereti a fényt és a tápanyagot, akkor sem esik kétségbe, ha ezekből csak nagyon szűkmarkúan mérve kap.

Aponogeton undulatus

Különleges fajhoz tartozó növény ez a fodros levelű szépség. A természetben is könnyen kereszteződő faj képviselőiről sokszor még az sem biztos, hogy életben vannak, mivel csak rothadó részeket vélünk felfedezni az akváriumban. De a rossz növényrészek között ül a gumó, rajta egy rüggyel, ami hihetetlen sebességgel fejlődik, amint víz alá merül.
Az említett növény hosszú, fehér virágfüzéreket fejlesz a víz alatt, és 10-30 cm-esre nő meg. Fontos számára hogy a víz 28°C-körüli legyen, mert akkor a legjobb a fejlődése, de ennél jóval hidegebb környezetben is megél.

Bacopa Crenata

Ez a kúszó mocsári növény nagyon kedves látványt nyújt az akváriumban. Vékony szárán neveli tojásdad leveleit, melyek élénkzöldek. Úgy viselkedik, mint a hínárok, vagyis igyekeznek elérni a víz felszínét, és kinőni onnan.
Ezt egy ideig hagyjuk is neki, ugyanis virágot csak a felszín felett hoz. Ezután azonban csípjük vissza a lázadó szárat, és ültessük el a talajba.

Cladophora aegagrophilia

Ez a különlegesség egy gömbmoha, ami azonban egy kis turpisságot is tartogat, mivel igazából egy algafajról van szó. Népszerűsége annak köszönhető, hogy gyönyörű, tömött gömb formában fejlődik.
Igaz, ezt nyomon követni nem lehet, mivel mindez nagyon lassan történik, így inkább élő dísznek tekinthető. A kellően szűrt, nem túl meleg vizet kedveli, amiben szépen zöldell. Sajnos a természetben egyre ritkább, mivel a szennyezett vizet nehezen viseli, és fejlődéséhez rengeteg idő kell.

Cryptocoryne pontederiifolia

Gyönyörű, ám nagyra növő, Szumátráról származó faj, amit érdemes az akvárium hátsó részére ültetni, hogy kellemes összhatást nyújtson. Nem kedveli a kemény vizet, ha lágyabba tesszük, azt viszont gyorsan meghálálja.
Nagy, kifejezetten széles és élénkzöld leveleket fejleszt, a fényigénye pedig igen magas. Természetesen életben marad akkor is, ha nincs napi 12-14 órában világosságban, ám növekedése jelentősen lelassul.

Echinodorus subalatus

Érdekes növény, mivel sajnos kizárólag saját magunk nevelhetjük ki. A faj ugyanis eredetileg mocsaras élőhelyeken érzi jól magát, és a víz felett növekszik. Magjaiból azonban csodálatos víz alatti hajtások is kibújnak.
Ám ehhez gondos ellátás szükséges. Mégis megéri a vesződséget, mivel dús, ringó bokorhoz jutunk általa.

Ophiopogon japonicus

Az akvaristák körében kedvelt növény, mivel nem kell vele különösebben foglalkozni, csupán minél hidegebb vízben tartani. Az igénytelensége azonban egy szomorú tényből adódik: nem víz alatti növényről van szó, csupán elviseli ezt az állapotot, de nem a végtelenségig.
A víz hőfokától függően néhány hónapig marad életben, utána sajnos nem bírja tovább. Ennek ellenére népszerű, hiszen csodálatos látványt nyújt, és a díszakváriumokban tökéletes helye van.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!