Kiderült, hogy a nők vagy a férfiak az érzelmesebbek

Kiderült, hogy a nők vagy a férfiak az érzelmesebbek

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / Kiderült, hogy a nők vagy a férfiak az érzelmesebbek

Mind a mai napig rengeteg olyan nemi klisé terjeng, amelyek már olyan régen rögzültek a társadalmunkban, hogy sokan gondolkodás nélkül hajlamosak is vagyunk hinni bennük. Csak egy a gond velük: többségében nem felelnek meg a valóságnak. Egy új tanulmány pedig most tudományosan bizonyította is, hogy alig van különbség a férfiak és a nők hangulati ingadozásai között.

Vagyis ahogy egész pontosan szól a kutatás eredménye: a férfiak és a nők érzelmi stabilitása és fluktuációja „egyértelműen, következetesen és összetéveszthetetlenül inkább hasonló, mint különböző”. Ez pedig világosan arra utal, hogy téves valakit szimplán azért valamilyen pozitív vagy negatív tulajdonsággal felruházni, mert férfi vagy nő.

Hogyan zajlott a kutatás?

Nemrégiben a Michigani Egyetem és a Purdue Egyetem kutatóinak egy csoportja 142 férfit és nőt követetett nyomon 75 napon keresztül. Azt vizsgálták, hogy milyen érzelmeknek vannak kitéve nap mint nap. A résztvevőknek minden este ki kellett tölteniük egy kérdőívet az aznapi pozitív és negatív érzéseikről. 

Három csoportot vizsgáltak: férfiakat, nőket, akiknek semmi nem avatkozik be a ciklusukba, valamint különféle hormonális fogamzásgátlókat használó nőket. Tették ezt többek közt azért így, mert sokan úgy tartják, hogy a nők érzelmeire fokozott hatást gyakorol, ha valamilyen hormonális befolyásoltság alatt állnak. Az eredmény viszont a közhelyekkel ellentétben mind a három csoportban meglehetősen hasonló lett.

Karolina Grabowska/pexels.com

Mit mutat az eredmény?

A tanulmány az eredményekkel nem azt akarja bizonyítani, hogy a hormonok ne lennének képesek befolyásolni az érzéseket. Inkább arra világít rá, hogy a hormonok nem járulnak hozzá jobban az érzelmi fluktuáció tartományához, magasságához vagy mélységéhez, mint más tényezők. Ez apró részletnek hangzik, de valójában sokkal többről van szó. Eddig ugyanis sokan azt feltételezték, hogy a nők a ciklusuk függvényében jelentősen érzelmesebbek lehetnek, mint a férfiak.

Bár az állításnak nem volt empirikus alapja, a nőket évtizedeken keresztül mégis sokféle orvosi kutatásból kizártak szimplán azért, mert úgy gondolták, hogy a ciklusuk jelentősen befolyásolhatja az érzéseiket. Ez a tanulmány viszont egyértelműen bebizonyította, hogy a fogamzásgátlót használó nők hangulati ingadozása nagyon hasonló azokhoz a nőkéhez, akik semmilyen hormonális készítményt nem használnak, sőt a férfiaktól sem térnek el jelentősen.

Akár nő, akár férfi vagy – az érzések az emberi lét részei

Annak hátterében tehát, hogy ki mennyire érzelmes, elsősorban nem a biológiai tényezők állnak. De akkor mégis hogyan születhetett meg a sok közhely? Nos, egyszerűen arról lehet szó, hogy általában hogyan szocializálódunk. A fiúkat a legtöbb szülő arra tanítja, hogy legyenek erősek, és soha ne sírjanak. A jó lányoknak pedig nem szabad hangoskodniuk és dühösnek lenniük. 

Mindezek mellett az is gyakran előfordul, hogy a férfiak több olyan érzelmet élnek át, amelyek a hatalommal kapcsolatosak. Ezáltal pedig az is könnyen előfordul, hogy bátrabban hallatják a hangjukat. Ráadásul a sztereotípiáknak köszönhetően – abszolút nem helyesen – ez is az elvárás. A nők pedig, szintén az elvásárosokból kiindulva kevésbé mutatják ki nyíltan a haragjukat, míg a férfiak a gyászukat fojtják gyakran magukba. 

Ugye te is gyakran hallasz olyasféle mondatokat, hogy egy nőnek nem illik kiabálni, egy férfi pedig ne sírjon nyilvánosan? Ezek az elvárások azonban egyáltalán nem helyesek, hiszen az aktuális körülményeket figyelembe véve mindenkinek joga van ahhoz, hogy kifejezze az érzéseit. Hiszen az érzések emberiek, és senkinek nem lesznek a tulajdonai csak azért, mert nő vagy férfi.

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!