A traumatizált emberek gyakran küzdenek súlyfelesleggel – Íme az oka!

A traumatizált emberek gyakran küzdenek súlyfelesleggel – Íme az oka!

Címlap / Életmód / Egészség / A traumatizált emberek gyakran küzdenek súlyfelesleggel – Íme az oka!

Sokan küzdünk súlyfelesleggel, és míg egyesek csak néhány felszaladt kilót szeretnének leadni, addig mások komoly küzdelmet vívnak az elemekkel annak érdekében, hogy elérjék a hőn áhított testsúlyt és alakot.

VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton

Mai világunkban, ahol megszállottan követjük a legújabb trendeket, sajnos az a kép égett bele mindegyikőnk elméjébe, hogy a szépség egyenlő a kisebb ruhamérettel és a vékonysággal. Sokszor érezzük azt, hogy minden igyekezetünk ellenére nem vagyunk elég jók a világnak a ruhaméretünk alapján. Az, hogy valaki testesebb az átlagosnál, számos dolog miatt kialakulhat. Míg az étrend és a mozgás hiánya is nagyban befolyásolja az alakunkat, úgy egyes alapbetegségek és egészségügyi állapotok is sokat nyomnak a latba, a genetikáról nem is beszélve. Az igazság az, hogy valójában a túlsúly sokszor valami mélyebb dolog tünete lehet, melyről a külvilágnak általában fogalma sincsen.

A korábbi traumák és a súlyfelesleg kapcsolata

Sajnos azt kell mondjuk, a túlsúly olykor valamilyen múltban megtörtént trauma hatására alakul ki egyes embereknél. Egyes kutatások ugyanis azt mutatják, hogy bizonyos káros gyerekkori tapasztalatok jelentősen befolyásolhatják az aktuális testképünket és a túlsúlyt. Ilyen a bántalmazás, az elhanyagoltság érzése vagy az otthon kialakult negatív és érzelmileg bántó környezet.

Egy több mint 9000 ember bevonásával végzett kutatás megállapította, hogy az elhízás veszélye 11%-kal nőtt minden további, egy személy által megélt korábbi negatív gyermekkori élmény után.

Ahhoz, hogy átfogóbb képet kapjunk a traumák és az súlyfelesleg kapcsolatát illetően, mélyebbre kell ássunk az érzelmeink, az agyunk és a testünk közötti kapcsolat tekintetében. Hogyha valami olyat élünk át, mely traumatizál minket, az agyunk természetes reakcióval reagál. Ekkor különböző hormonok pl. kortizol és adrenalin szabadulnak fel a szervezetünkben.

Ez a két hormon segít ugyanis megvédeni önmagunkat a veszélytől és átlendít a kritikus helyzeten. A krónikus stressz esetében azonban előfordulhat, hogy nem dolgozzuk fel megfelelően az eseményeket, így gyógyulás hiányában állandó stresszben marad a szervezetünk. Ez pedig számos egészségügyi problémához vezethet – például a súlygyarapodáshoz. A krónikus stressz alatt a „harcolj vagy menekülj” válaszreakciója szervezetünknek segít megbirkózni a különböző minket ért hatásokkal, úgy, hogy fokozza az anyagcserét, stabilizálja a vérnyomást stb. És bár ez a válasz nagyon hasznos rövid távon, hosszú ideig nem fenntartható. Ha pedig a szervezet ebben az állapotban marad, hajlamos lehet később a súlygyarapodásra és egyéb egészségügyi problémákra.

Oldalak: 1 2 3

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/3
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!