A tinédzserévek túlélése. Útmutató szülőknek

A tinédzserévek túlélése. Útmutató szülőknek

Címlap / Életmód / Család / A tinédzserévek túlélése. Útmutató szülőknek

Éjjel 2:00-kor felébredtél megetetni, megtanítottad beszélni és számolni. Mégis mindez semmi ahhoz képest, ami tinédzserkorában vár rád…

A tiniévek alatt válnak a gyerekekből felnőttek, nemcsak óriási fizikai növekedésen mennek keresztül a gyerekek, de erkölcsileg és szellemileg is megérnek. Ez az átmeneti időszak azonban rengeteg zaravart és felfordulást kelt a családban.

Annak ellenére, hogy néhány felnőtt negatívan ítéli meg a tizenéveseket, ők valójában csak energikusak, idealisták és keresik mindazt, ami igazságos és helyes. Tehát, bár ez az időszak rengeteg konfliktust okoz szülő-gyerek közt, a tiniévek alkalmasak arra, hogy a gyerekekből individualista személyiségek fejlődjenek ki.

A tizenévesek megértése

Tehát a serdülőkor pontosan mikor kezdődik? Fontos, hogy külön kezeljük a pubertás kort a kamaszkortól. Pubertás korban kezd testileg átalakulni a gyerek, megnő a melle, a fanszőrzete, arcszőrzete, elindul a menstruáció. Mindez 8-14 éves kor közt történik, a pubertás tehát a közelgő felnőttkort jelzi. De attól a pillanattól, amikor a gyerekben lelki és mentális változások kezdenek végbemenni, kamaszkorról beszélünk.

Sok gyerek ilyenkor teljesen megváltoztatja viselkedését szüleivel szemben, elkezdi különállóan kezelni Anyut és Aput. Ilyenkor kényszeresen megpróbálnak beilleszkedni társaik közé, barátaik elkezdenek fontosabbak lenni szüleiknél, az ő szavaikra többet kezdenek adni. Gyakran kipróbálnak különböző megjelenéseket, így keresik identitásukat és próbálnak kitűnni a „tömegből”, ugyanakkor be szeretnánek illeszkedni baráti társaságuk „standardjai” közé.

A kamaszkor tünetei

A kamaszok egyik közös tulajdonsága a lázadás, vagyis a szülőknek való ellentmondás. Gyakran vannak érzelmi hullámvölgyekben, vagy felhőtlenül a fellegekben járnak, vagy hatalmas szomorúságot éreznek. A legfontosabb közös jellemző viszont a függetlenségre való vágy. Ha belegondolunk, ez teljesen normális, hisz egy független, talpraesett felnőtté szeretnénk, ha válna. A függetlenségi vágy első jele, hogy a tini el próbálja idegeníteni magától azt a személyt, aki hozzá a legközelebb áll, a szülőt.

Absztrakt módon kezdenek el gondolkozni, de ésszerűen. Felállítják saját erkölcsi kódjukat és nagy lesz igazságérzetük. Ilyenkor térre van szükségük, és privát szférára, hogy minél hamarabb rátalálhassanak saját magukra. A szülőnek meg kell értenie, hogy nem tudja kontrollálni többé gyerekét, viszont amit tehet, hogy meghallgassa és adjon véleményére. Ha eltérnek véleményeik akkor hozza tudtára sajátját, de semmit se erőltessen.

Tippek szülőknek

Neveld magad
Olvass el könyveket a tinédzser korról. Gondolj vissza saját kamaszkorodra. Ne feledd, hogy ez a kor a legnehezebb, ezért természetes a gyermeked hangulati változása. Állj készen a konfliktusokra és irányítsd te a beszélgetést. Minél többet tudsz erről az időszakról, annál jobban fogod tudni kezelni a helyzeteket.

Beszélj időben a gyermekkel

Vannak dolgok, amelyeket már gyermekkorban el kell ültetni a kicsi fejébe. A viselkedési és erkölcsi alapnormákat már 10 éves kor előtt el kell magyarázni. Serdülőkorban is próbálj minden információt megosztani vele, készítsd fel a menstruációra/magömlésre, a szexre. Válaszolj kérdéseire, vagy segítsd olyan megbízható barát társaságába, akivel bátran ki meri beszélni „gondjait”.

Te ismered a lejobban gyermekedet. Figyeld meg mikor kezd igazán érdeklődni az ellenkező nemhez. Ez jó alkalom arra, hogy felvilágosítást tarts neki. Adj neki serdülőkori könyveket, hogy megtalálja kérdéseire a válaszokat. Megoszthatod emlékeidet a te serdülőkorodról. Semmi sem nagyobb segítség számára, minthogy tudja, hogy anyu vagy apu hogyan készült fel ezekre a dolgokra.

Tedd magad a gyereked helyébe
Gyakorolj empátiát azzal, hogy tudtára adod gyerekednek, hogy minden ami vele történik normális. Te hogyan éreznéd magad a helyébe, mi hatna rád igazán? Beszéld meg vele, hogy nem rossz felnőttnek lenni, mennyi előnnyel jár, mennyi új lehetőség és boldogság vár rá.

Nyerd meg a csatákat
A tinédzserek gyakran akarnak olyan dolgokat, amelyek elpattintják a szülők fejében a húrokat. Ha gyűrűztetni szeretné a köldökét, vagy átfesteni a haját, esetleg feketére festené a körmeit, gondold át kétszer, mit teszel. A tizenévesek sokkolni szeretnék szüleiket, ezért sokkal jobb ha engedsz az ideiglenes és ártalmatlan hóbortoknak, és nem veszed magadra. Ha látja, hogy semmi érdekes következménye nem lett annak, hogy ezt tette, megjön az esze.

A valóban fontos dolgokban – mint a dohányzás, alkohol – már kötelező a szülői közbelépés. Határozottan, kategórikusan mondj nemet, magyarázd el, hogy miért. A leghasznosabb ilyenkor, ha segítesz neki megérteni, hogyan fognak mások tekinteni rá, ha ezt teszi.

Legyenek elvárásaid

A tinédzserek valószínüleg nincsenek feldobva attól, hogy szüleik elvárnak tőlük bármit is. Azonban nagyonis megértik, hogy ezzel szüleik törődnek velük, és számítanak arra, hogy például jó jegyeik legyenek, jó magatartásuk legyen, vagy tiszteletbe tartsák a házirendet. Ha a szülőknek megfelelő elvárásaik vannak, a tinédzser valószínüleg megpróbál meggyűrkőzni velük. Ezek hiányában úgy fogja érezni, hogy nem törődnek vele.

Tájékoztasd és légy mindig tájékozott
Nyitott szemmel járj a világban, hisz manapság rengeteg veszély leselkedik egy kamaszra. Hívd fel figyelmét a kockázatos magatartásra, a kábítószerrel, dohányzással és alkohollal járó rengeteg negatívumra. Mesélj eseteket, támaszd alá igazi megtörtént eseményekkel, hogy elriadjon a hasonló tettektől. Oszd meg vele erkölcsi értékeidet, hogy saját magáévá tudja tenni őket.

Ismerd meg gyerekeid barátjait is, tudd meg kik a szüleik. A rendszeres szülők közti kommunikációval számos „gaztettre” fény derül. Nagyon fontos viszont, hogy úgy tartsd szemmel gyermekedet, hogy ne tudjon róla, hogy kémleled, ellenkező esetben felháborodásra és további lázadásra számíthatsz, nem beszélve arról, hogy nem fog benned megbízni.

Ismerd fel a figyelmeztető jeleket

Bizonyos mértékű változás normális a tinédzser években, de a túl drasztikus vagy tartós személyiség probléma már bajt jelez. Ilyenkor érdemes szakmai segítséget kérni. A leggyakoribb figyelmeztető jelek:  
– Szélsőséges súlygyarapodás vagy súlyvesztés
– Alvászavarok
– Gyors, drasztikus személyiségbeli változások
– Hírtelen barátok
– Folyamatos iskolai lógások
– Bukás
– Öngyilkosságról való beszéd vagy viccelődés
– A dohányzás, alkohol vagy kábítószer-használat jelei
– Törvénytelenségek
Minden egyéb helytelen viselkedés, ami 6 hétnél tovább tart, probléma. Ilyenkor érdemes pszichológus, vagy helyi tanácsadó segítségét kérni.

Tiszteld magánéletét és saját dolgait
Néhány szülő, érthetően, nehezen tud ellenállni annak, hogy ne kutasson gyermeke dolgai közt. Ők úgy érzik, hogy bármin is megy keresztül gyermekük, az rájuk is tartozik. De ahhoz, hogy a tini felnőtté váljon, személyes teret kell adni neki. Csak akkor keresgélj, amikor biztos tüneteit látod valami nagy bajnak. Egyébként kezeket hátra!

Más szóval ne nézd meg tini gyermeked e-mailjeit, üzeneteit, leveleit, és egyéb magánügyeit. Nem várhatjuk el, hogy a tini minden gondolatát megossza velünk. Bízz benne. Ha eljátsza, kevesebb függetlenségben és szórakozásban lesz része. 

Monitorizáld mit olvas, és mit néz
Tudod milyen magazinokat, könyveket és TV-műsorokat néz? Érdemes odafigyelned, hogy tisztába légy a tini érdeklődési körével. Korlátozd a számítógép vagy TV előtt eltöltött időt, hogy ne tudjon rá túlzottan hatni a média és a kommunikáció túl szabad áramlása.

Mikor lesz már vége?
A lázadó tinédzserkor jelei fokozatosan csendesülni és ritkulni fognak, ezt minden bizonnyal észre fogod venni. Végül egy önálló, felelősségteljes, kommunikatív fiatal felnőtt válik belőle.
 

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!