Terhesség alatti koronavírus: Mit mondanak az eddigi adatok?

Terhesség alatti koronavírus: Mit mondanak az eddigi adatok?

Címlap / Hírek / Terhesség alatti koronavírus: Mit mondanak az eddigi adatok? / 2. oldal

Az első fertőzések megjelenésekor még azt hallottuk, hogy bár nem árt az óvatosság, a Covid-19 fertőzés alapvetően nem jelent különösebb veszélyt a kismamákra. Ma már azért árnyaltabb képet látunk erről a kérdésről.

Még mindig sok a megválaszolatlan kérdés

Az, hogy a terhes nők esetében valamivel nagyobb a súlyos betegség kialakulásának kockázata, mára ismert tény. A WHO tájékoztatója szerint még mindig nem tudjuk, hogy a COVID-19-ben szenvedő terhes nő át tudja-e adni a vírust a magzatnak a terhesség során, vagy szülés közben. Aktív vírust a mai napig nem mutattak ki a csecsemő körüli folyadékmintákban, az anyaméhben vagy az anyatejben.

A nature.com szerint a csecsemők többnyire nem szenvednek az anya súlyos légúti fertőzésétől, és nem gyakran betegednek meg. Néhány előzetes adat azonban azt sugallja, hogy a vírusfertőzés károsíthatja a méhlepényt, ami aztán problémát okozhat a babának. Sajnos vannak már igazolt esetek is, amikor egy újszülött halálát fertőzés okozta.

Míg elszórva érkeztek hírek az elmúlt évben néhány hetes vagy hónapos babákról, akiknek a halálát koronavírus fertőzés okozta, idén márciusban írt először a New York Post két olyan esetről, ahol Izraelben egy halva születés okaként a magzat koronavírus fertőzését jelölték meg. Bár az eset extrém ritkának tűnik, az orvosok szerint a magzat a méhlepényen keresztül fertőződött meg.

A kontaktus segíthet

Éppen az ilyen esetek miatt az amerikai járványügyi hatóság egyébként kifejezetten ajánlja a terhes nőknek a koronavírus elleni vakcinát. Itthon erre egyelőre még nincs kifejezett ajánlás, mivel egyik vakcinát sem tesztelték eddig külön állapotos nőkön. Ez nem jelenti, hogy veszélyes lenne rájuk, csak azt, hogy egyelőre nem lehet bizonyítani azt sem, hogy nem az.

Ami biztató, hogy az ilyen tragédiák még mindig ritkák. Úgy tűnik, a legtöbb várandós nő, ha meg is fertőződik, különösebb nehézségek nélkül le tudja gyűrni a vírust. A magzatok pedig extrém ritka esetben betegszenek meg. Sőt, arra is volt már példa, hogy az anya a terhesség során antitesteket adott át a magzatnak úgy, hogy a csecsemő még meg sem fertőződött a vírussal.

Ha pedig az anya a gyermek megszületése után is pozitív, a WHO azt javasolja, hogy szigorú higiéniai előírások betartása mellett és maszkot viselve, de semmiképpen se limitálja az újszülöttel való kontaktust. A WHO kimondottan ajánlja pozitív test esetén is a bőrkontaktust. Azt, hogy az anya és a baba egy szobában legyenek, és hogy a fertőzés miatt ne függesszék fel a szoptatást. Az anyatejjel ugyanis nem adható át a vírus, az újszülött immunrendszerének kialakításában azonban kimondottan fontos szerepet játszik.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»