Azt mondják, az antibiotikumok felelőtlen használata miatt nagy bajba kerülhet hamarosan az emberiség. Úgy tűnik, olyan, antibiotikumoknak ellenálló, azaz rezisztens baktériumok jöttek létre, melyek világméretű járvánnyal fenyegetnek. Láttunk rengeteg ilyen filmet, jól meg is ijedtünk, és rögtön elkezdtük használni az antibakteriális szappanokat – feleslegesen, vesztünkre, súlyosbítva a problémát.
VIDEO Napcsókolta smink, a forró estékre
1/6 A szuper kórokozó
Ezeknek a kórokozóknak a gyűjtőneve CRE – Carbapenem-resistant Enterobacteriaceae. A helyzet az, hogy aki megkapja a szuperbacikat, azoknak fele nem éli túl a fertőzést.
Az orvosok tehetetlenek, mert nincs olyan szer, ami elpusztítaná őket. Miért? Mert nyakló nélkül szedtük az antibiotikumokat, melyekre ellenállóvá váltak ezek a bacik. USA-ban a kórházak négy százalékában jelen vannak ezek a baktériumok. Ezen baktériumoknak közel 70 típusuk van, közülük a legismertebb, és a bélrendszerben is megtalálható E. coli. Ám nem eszik olyan forrón a kását…
2/6 Milyen szabályokat érdemes betartani a kórházban?
– Minden emberi váladék – még a könny is – fertőzőnek minősített. Ekként viselkedj, figyelj oda arra, hogy mit érintesz meg. Nem kell betegesen félni, de észnél kell lenni!
– Mindig legyen nálad törlőkendő!
– Ne nyúlj arcodhoz, ne menj mosdóba, csak akkor, ha előtte (utána) törlőkendőt használtál a kezedre!
– Gyereket ne vigyél kórházba, látogatóba, csak akkor, ha feltétlenül szükséges!
– Amikor hazaértél a kórházból, öltözz át, és a ruhádat mosd ki. Cipődet is tisztítsd meg, ahogy táskád alját is töröld át, hiszen nagy valószínűséggel letetted a kórházban!
Nyilvános WC használat előtt is tisztítsd meg a kezed. A kéztisztítást csak(!) azután végezd el, miután a WC ajtót magadra csuktad, ugyanis a kilincs érintése potenciális veszély. Nyilvános helyen inkább ne moss kezet, használj antibakteriális kendőt. Otthon figyelj oda a vízkőre, ugyanis annak érdes felületén rengeteg baktérium ,,él és virul”. Megelőzésként minden héten (leginkább a mosogató, csap, zuhany, WC ülőfelülete) töröld át tömény ecetes ronggyal a konyhai, fürdőszobai felületeket.
Fogkefédet 3-4 hetente cseréld, és – ha egy helységben van a WC és a mosdó – semmiképpen se tartsd két méternél közelebb a WC-hez. Tartsd inkább a konyhában, és ott moss fogat.
A legtöbb baktériummal megáldott testrészünk a szánk és tenyerünk. Felesleges óránként sok szappannal kezet mosni, és szánkat sem a mentolos rágó fogja ,,sterilen” tartani. Néha elég csak szánkat kiöblíteni, sós vízzel öblögetni napközben.
Erős kézmosás után használjunk valamilyen krémet a kezünkre, mert a száraz bőr repedezik, ahová baktériumok telepedhetnek meg. Ne használj mosogatószivacsot, csak rongyot, amit hetente lecserélsz, ahogy a konyharuhát is. A konyharuhát mindig(!) vasald.
Állj le most(!) a felesleges gyógyszerszedésről, viszont – különösen dohányosoknál, egyéb betegségekkel küzdőknél – ajánlott a cink és C-vitamin pótlása, mivel ez a két anyag támogatja leghatékonyabban az immunrendszert. Az apró fertőzéseket hagyd a természetre, a folyadékpótlásra, alvásra, vitaminra figyelj inkább. A rossz kedélyállapot gyengíti az immunrendszert – fontos a mentális egészség.
Minden reggel, rögtön felkelés után igyál meg 2 dl vizet, hogy szervezeted az éjszakai méregtelenítés után könnyebben vegye az akadályokat, így már reggel is optimálisan tud majd működni az immunrendszer.
Vincenzo Tiberio, olasz orvostanhallgató már 1895-ben publikálta észrevételét, miszerint, egy, a közelében lévő kútból nyert víz meggyógyítja az embereket. A kút fedőlapjáról vett penésmintával sikeresen kísérletezett. Sajnos az ifjú nem volt elég agilis, ugyanis nem foglalkoztak felfedezésével, és hajóorvosként élte le életét. Ernest Duchense francia katona orvos 1897-ben megfigyelte, hogy a lovászok a lovak nyerge alatt tenyésző gombával gyógyítják kisebb a kisebb sérüléseket. Dunchense megnevezte a Penicillium Glaucum nevű gombát, mely elpusztította a jól ismert Escherichia Coli baktériumot is.
Csak ezután jött Fleming, aki nevén nevezte a gomba fajtát – Penicillium Notatum – mely megöli a baktériumokat, és amit mi Penicillinként ismerünk.