A szabad áramlású naplóírás módszere. Neked is segíteni fog! 

A szabad áramlású naplóírás módszere. Neked is segíteni fog! 

Címlap / Életmód / Lélek / A szabad áramlású naplóírás módszere. Neked is segíteni fog! 

A naplóírás népszerűsége évtizedek óta töretlen és ez nem is csoda. Az írás egy nagyszerű módja annak, hogy betekintést nyerj a problémáidba, kapcsolatba kerülj önmagaddal és egyben egy szórakoztató módszer is arra, hogy megismerd azokat az érzéseket és gondolatokat, amelyek benned vannak.

Nemrégiben megismerkedtem egy nővel, aki lenyűgözött az önbizalmával és a határozottságával. Amikor megkérdeztem, mi a titka, azt mondta egyszerű: minden problémáját, minden sérelmét és minden negatív érzését maga mögött hagyja azzal, hogy esténként leírja a naplójába.

Kezdetben természetesen szkeptikus voltam ezzel kapcsolatban, de megfogadtam a bátorítását és én is elkezdtem naplót írni. Vettem egy szép, arany színű borítóval ellátott kiskönyvet, tele üres lapokkal és elhatároztam, hogy minden egyes nap írni fogok bele. 

Ez körülbelül 1 hétig tartott, utána elfelejtettem az egészet. Hogy miért? Mert én is beleestem abba a hibába, amibe a legtöbben, akik naplóírásba kezdenek és akkor még nem tudtam, mi az a szabad áramlású naplóírás. Amióta ezt a módszert használom, én is kezdem megtapasztalni a mentális előnyeit.

Naplót írni egészséges

Számos kutatás bizonyította már, hogy a naplóírás segít megőrizni a szív egészségét, emeli az immunitást és csökkenti a stresszt. Úgy is mondhatjuk, hogy egy méregtelenítő folyamat az agy számára és a léleknek egyaránt, amikor feljegyezzük a gondolatainkat és felszínre hozzuk minden negatív érzésünket, félelmeink tárgyát. A Holder-módszer Jackie Holdertől származik. Az egyik alapvetése, hogy nem kell a hálószoba magányába bújnunk, hogy teleírjuk a lapokat, megtehetjük ezt egy zajos, forgalmas tér közepén is vagy akár utazás közben.

Ami nagyon fontos, hogy mindenképpen kézírást alkalmazz. Keress egy olyan időpontot, amikor biztosan nem zavar meg senki 10- 15 percig.

Ennyi idő kell ugyanis, hogy megfelelően el tudj merülni a gondolataidban.

Ha nehéz elkezdeni az írást, akkor itt van 4 hatásos kezdő mondat:

  • Mire gondolsz éppen?
  • Mi az, ami aggaszt?
  • Mit látsz, ha most körülnézel?
  • Írj egy élményedről, ami most itt hirtelen az eszedbe jut.
jacoblund/istockphoto.com

Ne kontrolláld magad naplóírás közben!

A szabad áramlású naplóírás lényege, hogy felszabadultan és őszintén merj fogalmazni.  Szitkozódhatsz, ha ahhoz van kedved, a legközelebbi szeretteidről is leírhatsz minden olyan negatív gondolatot, amit soha nem mertél elmondani eddig. Ehhez persze sok gyakorlás kell és a tudat, hogy ezt a másik ember soha nem fogja megtudni. Ezt úgy éri el a Holder-módszer, hogy minden egyes naplóbejegyzést a végén ki kell tépni és darabokra szakítani vagy elégetni. 

Ha tudatosul benned, hogy minden amit leírsz titok marad, sokkal könnyebb lesz mélyebb szintekre ásnod. Azzal, hogy leírsz mindent, tudatos szintre emeled a problémákat és elkezdhetsz dolgozni velük.

Akik a Holder-módszert kipróbálták, sokszor megdöbbenve tapasztalták, hogy mi mindent írtak le. Jó tudni, hogy minden, amit leírsz, már egy jó ideje ott munkálkodik benned. A tudat alatt megbújó sérelmek, akár évtizedekig is emészthetnek legbelül. 

Sok módszer létezik ma már, amivel a felszínre hozhatod a problémáidat. Mind közül a legegyszerűbb és talán a legolcsóbb a naplóírás. 

Ha úgy érzed a terápiás rész mellett szeretnél emlékeket is gyűjteni, akkor természetesen nem kell megsemmisíteni a napló bejegyzéseidet, legalábbis nem mindet. Vannak, akik fényképeket, éttermi blokkokat, belépőjegyeket is beragasztanak a naplójukba és bárhová mennek mindenhová magukkal viszik. Ezáltal mindig kéznél van, ha úgy érzik, valamilyen fájdalommal kell megbirkózniuk vagy nem érzik teljesnek magukat. 

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!