5 megválaszolatlan kérdés a sötét anyagról

5 megválaszolatlan kérdés a sötét anyagról

Címlap / Kikapcsolódás / Közélet / 5 megválaszolatlan kérdés a sötét anyagról

Ha a Világegyetem rejtelmeiről beszélünk, rendre szó esik a sötét anyagról is, amelyről a hétköznapi ember talán nem is pontosan tudja, micsoda.

Röviden és tömören: a sötét anyag jelentős mértékben van jelen az univerzumban, ennek ellenére senki sem látta még és eszközökkel sem mérhető. De akkor honnan tudható a létezése? Egy Fritz Zwicky nevű svájci csillagász a 30-as években a galaxishalmazok mozgásából arra következtetett, hogy egy láthatatlan anyag, amelyet sötét anyagnak nevezett el, gravitációs erővel tartja össze őket. Az egész Univerzum dinamikáját ez az anyag biztosítja. Feltételezések szerint már az ősrobbanás előtt is létezett. Nézzük, mit érdemes még tudni erről a titokzatos, láthatatlan jelenségről, pontosabban, milyen kérdések merülnek fel vele kapcsolatban.

Miért nem látjuk?

Nem bocsát ki sugárzást vagy fényt, hogy észleljük. Csak gravitációs hatása révén, közvetetten nyilvánul meg. Közvetlenül ugyan nem látjuk, de a kutatók a világegyetem látható anyagának mozgásai és eloszlása alapján teljesen bizonyosak a létezésében.

Miért foglalkoznak vele, ha ennyi a bizonytalanság?

A tudósokat érdekli az Univerzum dinamikája, működése, sok mindent magyarázhat sötét anyag ismerete.  Asztrofizikusok számításai szerint a világegyetem anyagainak 80%-át teszi ki a sötét anyag, ezért ilyen érdekes.

buradaki/istockphoto.com

Egyáltalán létezik?

Mivel a tudósok számos nehézségbe futnak bele a felderítése során, az emberben felmerül, hogy valóban létezik-e a sötét anyag. Fizikusok egy csoportja szerint nem létezik, a csillagok és galaxisok ultragyors sebessége a gravitáció sajátosságából fakad. Közvetett bizonyíték van a létezésére, csak még közvetlenül nem figyelték meg.

Milyen tulajdonságai vannak a sötét anyagnak?

A csillagászok a sötét anyagot a közönséges anyaggal való gravitációs kölcsönhatásai révén fedezték fel, így ez alapján próbálják megérteni a természetét. Egyik feltételezett alkotóeleme a gyengén kölcsönható nehéz részecske, a WIMP, de emellett számos más építőeleme lehet. 

Minden galaxisban létezik sötét anyag?

Mivel olyan nagymértékben meghaladja a közönséges anyagot, a sötét anyagot gyakran tartják a nagy struktúrákat, például galaxisokat és galaktikus halmazokat szervező irányító erőnek. Ehhez képest meglepő volt, hogy találtak egy NGC 1052-DF2 nevű galaxist, amely alig tartalmazott sötét anyagot. Később kiderült, hogy rosszul mérték fel a galaxis távolságát – közelebb volt hozzánk, mint hitték – így akár mégis lehet, hogy minden galaxis kialakulásának feltétele a sötét anyag megléte.

VIDEO Így tedd fel helyesen a kontúrt, bronzosítót és pirosítót

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!