Az Egészségügyi Világszervezet egyik friss szisztematikus vizsgálatából kiderült, hogy a mobiltelefonozás mégsem okoz agyrákot a felhasználók körében. Ettől függetlenül azért bőven van negatív hatása, és ha nem csökkentjük a használatát, komoly gondokkal találhatjuk szemben magunkat!
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
A legújabb kutatás sokkal átfogóbb elődeinél
A mobilok általi sugárzást és az az okozta káros hatásokat egy ideje vitatják a szakmabeliek, hiszen az biztos, hogy az egészségre, ilyen-olyan módon ártalmasok. 2011-ben a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség a rádióhullám-expozíciót lehetséges rákkeltő expozíciónak minősítette az emberekre nézve. Franciaországban például volt egy időszak, amikor betiltották az egyes iPhone-ok forgalmazását és értékesítését, mert úgy vélték, túllépi a sugárzás szintje a megengedettet és az átlagos értékeket.
A WHO megbízásából készült kutatás szerint nincs bizonyíték arra, hogy a mobiloknak és más vezeték nélküli eszközök rádiófrekvenciáinak való kitettség agyrákot okozna. Még azoknál sem, akik naponta több órát csüngenek a mobilkészülékükön.
De akkor mi adhatott okot az aggodalomra?
Attól, hogy nem okoznak rákot, még elterjedt tény, hogy a mobiltelefonok bizonyos sugárzást bocsátanak ki, és mint tudjuk, ami sugárzik, az minden bizonnyal ártalmas lehet az egészségre. Az idők folyamán az agyi és központi idegrendszer rákos megbetegedéseit fokozott figyelemmel kísérték. Félő volt, hogy mivel a telefonok folyamatosan kézben vannak, és a fej mellett, a fülnél használjuk őket, az általuk kibocsátott magas energia esetleg rákot okozhat. Szerencsére azonban nincs ok az aggodalomra. Ezzel szemben például a röntgensugárzásból származó ionizáló sugárzás károsítva a DNS-t, hatalmas károkat okozhat, köztük megnöveli az agyrák kialakulásának kockázatát.
Azt az aprócska tényt azonban ne hagyjuk ki, hogy a vizsgálatban az 5G-s telefonok nem szerepeltek, ugyanis ezek a készülékek nemrég kerültek piacra. A kutatás tehát ezekre nem terjed ki, de szakértők szerint nem befolyásolnák negatív irányba az eredményeket.
Azért a mobilok sem az ártatlanság mintaképei
Attól, hogy agyrákot nem okoznak a telefonok, még számos negatív hatásuk van. Arról, hogy mennyire elvonja a figyelmet, mellőzve ezzel az egyéb, hasznos tevékenységeket és rontva a társas kapcsolatokat, nem is említünk szót. Talán ez az egyik legjellemzőbb káros hatása, melyet vélhetően mindenki megtapasztal a saját bőrén.
A telefonok kék fényt bocsátanak ki, mely a nappali létet nem befolyásolja, ám az esti pihenésre negatívan hat. Csökkentik a kreativitást, hiszen minek gondolkozzunk, hogyha bármilyen kérdésben felütjük a telefont, és megadja nekünk a választ? A telefonon megtelepedő káros baktériumokról és vírusokról nem is beszélve. Köztudott, hogy a mobilok az egyik legnagyobb bacihordozók, ugyanis akár tiszta, akár koszos a kezünk, mindig megfogdossuk őket. Mivel tisztításukról és fertőtlenítésükről nem minden esetben gondoskodunk, ezzel pedig számos megbetegedést generálhatunk saját magunknak.
Nyitókép: ilona titova/istockphoto.com