Pukizni nem túl igényes, illendő és bizalomgerjesztő dolog, de el kell könyveljük, hogy a bélgázok az élet természetes velejárói. Hogyha „békára lép” az ember, addig, amíg annak nincs kellemetlen szaga (vagy ha a rossz szagot indokolja valami), nincs okunk aggodalomra, azonban, ha a tünetek hosszan fennállnak, érdemes elgondolkozni, nem áll-e valami más a háttérben?
Elereszteni egy szellentést teljesen természetes dolog, hiszen ha ki kell jönnie hátulról annak a bizonyos gáznak, nem állhatunk az útjába, igaz? A nagyon nem mindegy az az, hogy ezt milyen formában tesszük, és hogy milyen szaggal párosul a dolog! A halkan kiengedett, szagtalan bélgáz még a normál kategóriába tartozik, hiszen kutatások szerint egy ember naponta átlagosan 10-20 pukit is elereszthet, amivel semmi baj nincsen. Hogyha azonban ez a probléma tartósan fennáll, esetleg mennyisége megnő, illetve a szagát illetően komoly problémák merülnek fel, át kell gondoljuk, vajon az egészségünk mennyire vagy rendben?
1/3 A rossz szagú bélgáz az étkezéstől is lehet
Hogyha olyan ételeket fogyasztunk, melyek hajlamosítanak a puffadásra, a fokozott bélmozgásra és ezáltal a sűrűbb pukizásra, könnyen előfordulhat, hogy az eleresztett bélgáz nem lesz kellemes illatú. Bizonyos ételek pl. a fokhagyma, a hagyma, a bab vagy a búza a lebomlását követően a bélrendszerben erjedni kezd, ennek hatására több gáz keletkezik, mely kénytelen utat törni magának és kijutni a szervezetből. Legtöbbször ez teljesen természetes és nem kóros, úgyhogy, ha zavar minket a fokozott szellentési inger és annak szaga, csak annyi a dolgunk, hogy megfigyeljük, miket ettünk korábban, és változtatunk az étkezési szokásainkon.
Ha kellemetlen szagú a hátsó kijáraton kiáramló gáz, bizonyos esetekben gasztrointesztinális (a gyomorhoz és a bélrendszerhez tartozó) betegségek is meghúzódhatnak a háttérben, ilyen az IBS vagy a kontaminált bélszindróma, mely során az emésztőrendszeri baktériumok elszaporodhatnak. Ezek a betegségek együtt járnak egyéb tünetekkel is, amire figyelni kell ilyenkor, az a hasmenés és a székrekedés megjelenése és a kettő fokozott váltakozása.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik!
2/3 Gyógyszerektől is kialakulhat a probléma
Megbarátkozunk a ténnyel vagy sem, bizonyos gyógyszerek is okozhatnak kellemetlen szagokat, melyek leginkább a kénsavra és az erjesztett tojásra emlékeztetnek. Az ibuprofének vagy antibiotikumok kellemetlen gázokhoz vezethetnek, hiszen megzavarhatják a bélflóra egészségét és a benne élő mikroorganizmusok normál egyensúlyát felborítva büdös bélgáz szagot eredményezhetnek.
Érdekes összefüggés, hogy a stressz és az idegeskedés is kiválthat kellemetlen bélgázokat, hiszen az, aki fokozottan feszült, sokkal több levegőt nyel, ezáltal növeli a kiáramló pukik mennyiségét is. Kutatók szerint ezt a helyzetet még rosszabbá teszi, hogy erről az ember általában nem is tud, tehát nem tudatosan nyel több levegőt, így sokszor halvány lila gőzünk (vagy a témához kapcsolódóan gázunk) sincs, hogy emiatt produkálunk több bélgázt.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik!
VIDEO A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek