A dicséret mindig jól esik, főleg, ha komoly munka áll a teljesítményünk fölött, de a kritika az, amiből tanulhatunk. Mégsem egyszerű elfogadni, amikor valaki rámutat a hibáinkra, és ha tíz bók közé bújtat egy jó tanácsot, hajlamosak lehetünk csak azt észrevenni. Ha te is tudod, hogy a kritikától csak ügyesebb leszel, mégsem tudod, hogyan hasznosítsd, és csak a kedvedet szegi, itt van néhány tipp, hogy legközelebb könnyebben fogadd, és valóban a javadra fordíthasd.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
1/7 A személyből indulj ki!
Mielőtt egyáltalán elkezdenéd megemészteni magadban a kritikát, gondold végig, hogy kitől hallottad azt. Ha ez egy hozzád közel álló személy, akiben megbízol, akinek a közelsége fizikai és érzelmi biztonságot jelent számodra, akkor érdemes befogadónak lenned a kritikájával szemben, hiszen valószínűleg ezzel is a fejlődésedet akarja szolgálni.
Ha viszont úgy érzed, ez a személy nem áll közel hozzád, nincs joga ítéletet mondania a döntéseid fölött, vagy a kérdés egyszerűen nem rá tartozik – például egy munkahelyi felettesed nem munkaügyben, hanem a magánéleted miatt kritizál – nyugodtan zárd ki a hallottakat. Nem vagy köteles kitenni magad a kritikának, ha az bántó, vagy igazságtalan!
Amikor kritikát kapsz, hirtelen érzelmileg sebezhető állapotba kerülsz, ezért nehéz racionálisan reagálni. Ha a kritizáló személye alapján azonban úgy érzed, érdemes meghallgatni azt, amit mond, akkor figyelj alaposan minden szavára.
Ne ragadj le egy-egy szónál, ne keress mögöttes tartalmat, inkább képzeld magad a helyébe, és próbáld az ő szemével nézni a dolgokat. Ez segít, hogy magadat is reálisabban lásd.
Várj, amíg végez a mondandójával, és ekkor reagálj – ez abban is segít, hogy a beszélgetés higgadt maradjon, és ne ragadjanak el az érzelmeid.