Öt tipp, amivel segíthetjük gyermekünket a tanulásban

Öt tipp, amivel segíthetjük gyermekünket a tanulásban

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Öt tipp, amivel segíthetjük gyermekünket a tanulásban

Öt tipp a közös tanuláshoz (x)

Szülőként nem könnyű szembesülni azzal, ha a gyermekünknek valami nehezen megy a tanulásban. Segíteni pedig szintén nem egyszerű, hiszen a játék helyett a könyvek fölött ülni igazi kihívást jelenthet. A közös tanulás azonban számos szép pillanattal is járhat, ha megfelelően felkészülünk rá. Hosszú távon pedig nemcsak az iskolai anyagról, de az életről is sok hasznos dolgot megtaníthatunk a gyerekünknek.

Nézzük, melyek azok a tényezők, amelyek segíthetnek kialakítani a megfelelő körülményeket a tanuláshoz, és ezzel megalapozzák a jó hangulatot.

A legfőbb feltétele annak, hogy a tanulás jól teljen, az az, ha stresszmentesen kezdünk neki a közös munkának. Ez nem mindig könnyű, de néhány apró praktikával megalapozhatjuk a motivációt és a jókedvet.

Tanulókuckó a nyugalomért

Határozzuk meg előre, melyik a lakásban az a hely, amelyet a tanulásra kijelölünk. Ne a nappaliban, a konyhában kezdjünk munkába, hiszen ezek nemcsak a legforgalmasabb szobák, de általában elég sok impulzust is rejtenek, ezért nehéz lenne itt összpontosítani. Vagy a dolgozószobában vagy lehetőség szerint a gyerekszobában helyezzünk el egy íróasztalt, jó megvilágítással, amely a gyerek számára is komfortos.

Tanulási rutin

Ha magának a tanulás tevékenységének nemcsak a helye, de a jól behatárolt ideje is megvan, sokkal könnyebb rutinszerűen nekiveselkedni a feladatoknak. Beszéljünk meg egy olyan időpontot, amely mindenki számára alkalmas: amennyiben rendszeresen kell segíteni, nevezzük ki a napokat, órát, amikor közösen készülünk. Adjunk egy kis pihenőidőt iskola után, amelynek időtartamát konkrétan meghatározzuk – félóra, egy óra – majd, ha ez lejárt, mindig pontosan és következetesen kezdjük el a munkát.

Együtt könnyebb

Segítséget úgy tudunk valójában adni, ha magunk is odaülünk a gyerek mellé. A tanulózugban legyen számunkra is hely, saját feladatainkat pedig mellőzzük addig, amíg a gyerekkel foglalkozunk. A motiváción sokat tud lendíteni, ha a szülő is lelkes. Adjunk értelmet a tanulásnak, a nehéz feladatoknak: magyarázzuk el a gyereknek, hogyan tudja majd a gyakorlatban hasznosítani az ismereteket. Hangsúlyozzuk például a matematika szükségét a pénzügyi alapismeretekhez, a kémia létjogosultságát a háztartásbeli alaptudáshoz, a nyelvtan és irodalom fontosságát a hivatali és mindennapi kommunikációhoz.

Figyelemelterelés helyett pihenő

Ha hosszabb ideig tanulunk, iktassunk be nyugodtan frissítő pihenőket, készítsünk be folyadékot, egy-egy kocka csokit, amelyeket a különböző etapok között elfogyaszthatunk. A párperces beszélgetés kikapcsol, de nem szakít ki a munkából. Kerüljük az elektromos kütyük, telefon, tévé bekapcsolását ez idő alatt.

Adjunk választási lehetőséget

A munkát elvégezni kötelező, de kikérhetjük gyermekünk véleményét abban, hogy melyik tantárggyal, feladattípussal kezdene szívesen, milyen szakaszokra osztaná a tanulást. Ha bizonyos apróságokban dönthet, szívesebben vág neki a feladatnak.

A közös tanulás előnyei

Bár sokszor próbára teszi a türelmet, a közös tanulásnak számos előnye van: például részletesebben megismerjük a saját gyerekünk képességeit és nehézségeit. Nézzük, melyek az együttes munka pozitív jegyei!

Könnyeben tudunk azonosulni a problémáival, vagy átérezni a gyermek számára kihívást jelentő feladatokat, ha átlátjuk, mely pontokon szükséges számára segítséget adni. Pontosan tudjuk, hol tart a tananyagban, milyen ok-okozati összefüggések követik egymást az anyag felépítésében, ha vele együtt haladunk, és nem csupán belelapozunk az aktuális könyvekbe.

A közös tanulás nemcsak esetleges konfliktusokkal jár, hanem közös sikerrel is. Az élmény, hogy együtt oldottunk meg valamit, vagy együtt jutottunk el a megértésig, egy újabb szülő-gyerek kapocs. Amellett, hogy konkrétan támogatjuk a tanulásban, biztosítékot is adunk a gyereknek arról, hogy fontos számunkra az ő sikere, hiszen mellette ülünk és dolgozunk a jó eredményért.

Miben segíthetünk még?

Talán nem gondolnánk, de a könyvek mellől egy lépés vezet a való életbe: a tanulás pedig zavartalanul folytatódhat ott. A bizalom már megalapozott szülő és gyermek részéről az együttanulást tekintve, így kezdődhet a lecke az élet fontos kérdéseiben. Jó apropó bevonni a gyereket a mindennapi teendőkbe, ha tudjuk, miben mennyit tud segíteni. Szorzás, osztás, összeadás például a pénzügyi ismeretekben kamatozhat, akár a családi nagybevásárlás, vagy a havi költségek átszámolása során. Hivatalos levelet fogalmazni, házi tisztitószert keverni, művelni a kerti veteményest, madáretetőt készíteni. Minden tantárgy átemelhető a valóságba.

A stresszmentes és nyugodt tanulást továbbá segíthetjük praktikus megoldásokkal: nyugtató citromfűteával, koncentrációt segítő vitaminokkal, a megfelelő megvilágítással, vagy épp egy komfortos íróasztali székkel. A legapróbb részletek is támogathatják azt, hogy a közös tanulás ne konfliktusforrás, hanem jó hangulatban végzett munka legyen.

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!