Egy kis torokfájás még nem a világ vége, de mi van akkor, ha más tünetek is társulnak vele? Igaz-e, hogy a jó munkaerő akkor is bemegy reggel, ha gyakorlatilag kilóg a bele? A megfázásos és influenzás időszak kellős közepén összegyűjtöttük, mikor érdemes inkább otthon maradnod pihenni egyet.
VIDEO Napcsókolta smink, a forró estékre
1/7 „Fájó torokkal és orrfolyással keltem, de attól még simán elmehetek dolgozni!”
Nem biztos. Amennyiben lázzal, izomfájdalommal vagy intenzív fáradtságérzettel is küzdesz, valószínűbb, hogy valamilyen vírusos megbetegedésed van – jó eséllyel influenza. Ebben az esetben pedig a lehető legjobb, ha elmész az orvoshoz, aki a vizsgálat nyomán megállapítja, pontosan mi lehet a baj.
A torokfájásnak és az orrfolyásnak is vannak fokozatai: amennyiben azon a ponton találod magad, hogy a puszta létezés is nehéz, semmiképpen se menj be dolgozni!
2/7 „Már két napja jól vagyok, nem lehetek fertőző!”
Tévhit. Vírusos fertőzés esetén egy nappal a tünetek jelentkezése előtt, és hét nappal a panaszok tetőzése után is másokra ragaszthatod a kórokozókat. Benne van tehát a pakliban, hogy tudtodon kívül fertőzöl meg másokat.
A felelős magatartás megkívánja, hogy influenza esetén egy hétig otthon maradj – még akkor is, ha ennél lényegesen hamarabb gyógyultnak érzed magad! Ha beteg gyerek van a családban, nála ennél hosszabb a kritikus időszak.
3/7 „Ha nem vagyok lázas, mindenképpen elmehetek dolgozni!”
Tévhit. A lázon kívül a súlyos köhögés és bármilyen olyan tünet tilossá teszi a munkába menést, ami gátol a feladataid végrehajtásában.
Tény, hogy a mai munkaerőpiaci helyzetben nem árt gátat szabni a hiányzásnak, ha azonban a saját egészségedről, illetve a munkatársaidéról van szó, mindenképpen körültekintőnek kell lenned.
Végszükség esetén érdeklődj, elláthatod-e otthonról a feladatköröd!
4/7 „Segít megakadályozni a fertőzés terjedését, ha zsebkendőt teszek a szám elé!”
Tény. Ha mindenképpen dolgoznod kell betegen is, akkor tényleg sokat tehetsz a kollégáidért, amennyiben minimálisra csökkented a cseppfertőzés veszélyét.
Ez azt jelenti, hogy amikor köhögsz vagy tüsszentesz, tegyél valamit az orrod és a szád elé! A legjobb persze egy orvosi maszk lenne.
Ha zsebkendő sincs kéznél, a tenyered is megteszi – amit aztán antibakteriális szappannal vagy kézmosó zselével tudsz fertőtleníteni.
5/7 „A megfázást nem lehet megkülönböztetni az influenzától!”
Tévhit. A két betegség lefolyása ugyan egyénenként igen eltérő lehet, de általánosságban kijelenthető, hogy az influenza súlyosabb, de gyorsabban múló panaszokkal szokott járni.
Ha iszonyatosan fáj a fejed, ráz a hideg, rettentően fáradt vagy, fáj az egész tested, magasra szökik a lázad és száraz köhögéssel küzdesz, minden valószínűség szerint influenzás vagy – ami nem jelenti azt, hogy az összes többi esetben puszta megfázásról van szó!
Tévhit. Gyorsabb lefolyású ugyan, mint a megfázás, de összességében 7-10 napig szokott tartani. Bár antibiotikumos kezeléssel nem lehet rajta segíteni, hiszen vírusos fertőzésről van szó, mégis fontos legalább egyszer elmenned az orvoshoz – mégpedig a szövődmények kockázata miatt!
Ugyanezért van szükséged betegszabadságra is: ha influenzásan beszerzel még egy kórokozót, annak nagyon súlyos következményei lehetnek.
Az immunrendszer helyreállítása kulcsfontosságú az ilyen esetekben.
7/7 „A tél vége jelenti az influenza csúcsidőszakát!”
Tény. Az enyhe, fagypont alatti hőmérséklet és a nyirkos levegő kedvez az influenzavírusok terjedésének. A mi éghajlatunkon ez leginkább a februárra jellemző, ám a mostani, kevés mínusszal járó tél eddig végig ilyennek bizonyult. Az elmúlt 35 év statisztikái szerint az influenzajárvány októbertől áprilisig bármikor kirobbanhat, ám az esztendők többségében februárban érte el a csúcspontját az orvoshoz fordulók száma.
Ha megtörtént a baj, csak rajtad múlik, milyen kezelési formát választasz – hagyományosat vagy alternatívat. Fontos viszont, hogy mindenképpen menj el az orvoshoz, hogy ellenőrizze, nem fenyegeti-e az alsó légutakat a baj, mert akkor igenis szükség van a terápiára!