Mit és mennyit? Így óvhatod meg az egészségedet étkezéssel, mozgással, szokásokkal

Mit és mennyit? Így óvhatod meg az egészségedet étkezéssel, mozgással, szokásokkal

Címlap / Életmód / Egészség / Mit és mennyit? Így óvhatod meg az egészségedet étkezéssel, mozgással, szokásokkal

Nap mint nap elbizonytalanodunk az egészségünk megőrzését illetően, olyan sokféle információt kapunk a médiából. Mit és mennyit együnk, milyen gyakorisággal és hogyan mozgassuk meg testünket, milyen hatással van a test a lélekre és a lélek a testre… nehéz eligazodni az információk között. Cikkünk megírásával hozzá szeretnénk járulni néhány a bizonytalanság elolszlatásához. Bízunk benne, hogy sikerrel.

Kézi vagy elektromos fogkefe?

Ha a kézi fogmosás alapos, akkor ugyanolyan jól tisztítja a fogakat, mint az elektromos, amit szintén lehet elnagyoltan végezni, és ilyenkor veszít a hatékonyságából

Mindkettőnél célszerű tudatosítani a szájhigiéné fontosságát, és eszerint eljárni. Az elektromos fogkefe intenzívebb munkát végez, de a kézi fogkefe is megfelelő, ha valóban ügyelsz fogaid és ínyed egészségére.

Horzsolás: kell-e sebtapasz?

Igen, mert megakadályozza, hogy a sebbe kórokozók kerüljenek, és megfertőzzék a szervezetet. Ha a sebet fedetlenül hagynánk, por és egyéb szennyező anyagok kerülnének bele, elgennyesedne, és nehezen gyógyulna be. 

A tapasz óvja a sebet a túlzott kiszáradástól és a kemény hegesedéstől. Nedvesen tartja, átengedi a levegőt, biztosítja az egészséges vérkeringést, így a gyógyító folyamatok könnyen végbemennek a seb körül, és a gyógyulás hamar bekövetkezik.

Gyakoribb vagy ritkább, de hosszasabb testedzés?

Milyen gyakorisággal ajánlatos végezni az edzést, milyen az egyenletes terhelés? A válaszunk az, hogy előbb a gyakoriságot, másodszor a terhelést, harmadszor pedig az intenzitást kell növelni.

Aki például eddig 20 percet futott, a második szakaszban futhat (meredekebb) emelkedőn vagy gyorsabban is, végül nehezebb terepen és hosszabb ideig is edzhet.
A kitartást igénylő sportokat (pl. futás, kerékpározás) ajánlatos lassabban végezni. Miután a mozgás már nem okoz számodra nehézséget, inkább könnyedén és örömmel végzed, akkor újabb kihívások elé állíthatod magad.

Láz esetén lázcsillapító vagy izzadás?

Láz esetén sokat kell pihenni, és tekintettel kell lenni a természetes gyógyulási folyamatokra. A megemelkedett testhőmérséklet hozzájárul, hogy a kórokozók elpusztuljanak. 

Fontos, hogy a beteg sok folyadékot igyon, hogy az izzadás során elveszített vizet pótolja.
Viszont ha a láz már 2-3 napja tart, és a testhőmérséklet 39 fok fölé emelkedik, a természetes lázcsillapítás pedig már nem elég hatásos, lehet, sőt kell gyógyszert bevenni, nehogy a magas hő ártalmas legyen a testre. Ajánlatos ilyenkor orvost hívni.

Kevés vagy sok alvás?

Az emberek alvásigénye nagyon különböző. Nincs kőbe vésett szabály az optimális éjszakai nyugalom meghatározásához.

Az egyik ember már öt óra alvással is beéri, míg a másik csak akkor tud napközben teljes életet élni, ha éjjel kilenc órát alszik. Az alvással kapcsolatos igények és szokások általában genetikailag meghatározottak.
Éjszakánként körülbelül 30-szor felébredünk, de másnap ezekből legfeljebb már csak néhányra emlékszünk. Aki lelkileg kiegyensúlyozott, és képes feldolgozni és megoldani a problémáit, nyugodtabban alszik, így napközben frissebb lesz.

Jóga vagy futás?

Ez a kérdés olyan, mintha arra lenne valaki kíváncsi, hogy az almát vagy a körtét érdemes enni. Egyik testmozgás sem egészségesebb a másiknál. 

Az egyik ember ezt, a másik azt választja, amelyik jobban illik az életviteléhez, a személyiségéhez, a gondolkodásához. 

Egyik sem zárja ki a másikat, és a legjobb ezeket felváltva gyakorolni, például a nyújtó gyakorlatokat állóképesség-javító mozgással kombinálni.

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!