Köröm elváltozások, melyekre figyelni kell

Köröm elváltozások, melyekre figyelni kell

Címlap / Stílus / Test / Köröm elváltozások, melyekre figyelni kell

De hogyan, amikor a nők nagy része festi a körmét, vagy műkörme van? Persze nagyon szép az ápolt, ízlésesen megcsinált köröm, ám sok olyan tünet van, melyek nem csupán magára a körömre, hanem az egész testre vonatkoznak. Ezért van az, hogy műtétek előtt, mindig lemosatják a körömlakkot. Tudtad például azt, hogy a C-vitamin hiány – súlyos esetben skorbut, mely nagy gondot okozhat, de könnyen gyógyítható – egyik fő tünete a köröm színének megváltozása?

Csíkok a körmön

Adódhat a születés jogán is, ám az emberek többségének akkor lesz csíkos a körme, ha sérülés, nyomás éri a körömágyat. De nem csak ez okozhatja. A folyadékhiány jele is lehet, ami pedig nagy gond.

Testünk túlnyomó része víz, és ha szomjazunk – még, ha nem is érzünk szomjúságot – az komoly gondokat okoz, tehát a hosszanti csíkokra érdemes odafigyelni.

Piros, érzékeny körömágy

Okozhatja nem megfelelő manikűr, de bármilyen sérülés, lakk, allergia is.

Ám azt kevesen tudják, hogy a piros körömágy utalhat szívbetegségre is.

Ezért érdemes odafigyelni arra, hogy valóban valamilyen külső hatás okozza-e a piros körömágyat.

Domború és homorú köröm

A túl domború köröm vitaminhiányra utal, míg a homorú köröm vashiányra. Ha a domború köröm gyorsabban nő, kékes elszíneződése van, utalhat szívbetegségre is.

Színek

Sok kis fehér pont a körmön kalcium hiányra utal. Ha sárgásak a körmök, akkor elképzelhető, hogy nem kellene olyan sokszor lakkozni.

Ám, ha nem szoktad lakkozni a körmödet, érdemes odafigyelni, mert jobb esetben sok karotin tartalmú ételt eszel, rosszabb esetben epe, máj problémára utalhat a sárga szín.

Ha a körmöd alatt sötét, barnás elszíneződés van, az lehet anyajegy, de lehet a bőrrák tünete is.

Töredezett köröm

Adódhat vitaminhiányból is, de akár okozhatja bőrgomba, fertőzés is. A töredezett köröm az egyik leggyakoribb dolog, amivel a nők szembesülnek.

Persze a sok mosószerben, vegyi anyagban, zsíroldóban való nyúlkálás is okozhat köröm töredezést, mert kivonja a zsírt a köröm anyagából, így nem lesz rugalmas, és értelem szerűen töredezni fog.

Bár ez a legelterjedtebb probléma, mégis ez az, ami túlnyomó részben némi kozmetikával, egészségesebb életmóddal könnyen javítható állapot.

Hámló köröm

Van olyan, amikor úgy néz ki a köröm, mintha hámlana. Ezt egy gyulladásos bőrbetegség okozza, mely a bőrön piros foltokkal jelentkezik.

Ritka betegség, a neve pszoriázis. Amikor a körmön megjelenik a fertőzés, a beteg rész gyakorlatilag leválik a köröm többi részéről. Ez a betegség gyógyítható.

Mit tehetünk a szebb körmökért?

Természetesen fontos a vitamin és az ásványi anyag bevitel. Azt is szem előtt kell tartani, hogy kell néha pihentetni a körmöt, mint a lakkozás, mint a műköröm viselése után.

A házimunkánál – aminél bármilyen vegyszert használunk, ami erősebb a pipere szappan hatásánál – érdemes többnyire gumikesztyűt használni, hogy a szer ne roncsolja a körmöket.

Ám ha gumikesztyű ellenesek vagyunk – én is az vagyok, mert nem működik a tapintás – akkor havonta érdemes paraffinolajjal bekenni a körmöket, és kesztyűt húzni rá, pár percre. Csodát tud tenni a körmömmel.

Hagyjuk „pihenni”

A szép kéz, a szép köröm alapfeltétel az ápoltsághoz. Ám – mint semmivel – ezzel sem szabad visszaélnünk, túlzásokba esni.

Így is éri kezünket elég környezeti, kémiai hatás, csak gondoljunk arra, hogy a napsugárzás folyamatosan éri, télen a hidegtől kiszárad a kézfej bőre, ezzel végezzük tevékenységünket, így a legtöbb mechanikai hatás testünknek ezt a felületét éri.

Engedjük meg, hogy néha, kicsit pihenjen…

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!