A kínai konyha a természet erejével képes gyógyítani

A kínai konyha a természet erejével képes gyógyítani

Címlap / Életmód / Táplálkozás / A kínai konyha a természet erejével képes gyógyítani / 2. oldal

Miért szeretem a kínai konyhát? Elsősorban azért, mert egy ősi alapokon nyugvó táplálkozási rendszer, ami az ízekre, az elemekre és a harmóniára helyezi a hangsúlyt, ahelyett hogy méricskélné a tápanyagok arányát, és számolgatná a vitaminokat vagy a fitonutrienseket.

Személyre szabott

Az orvosok a pácienseiket azok egyéni igényeinek megfelelő táplálkozási tanácsokkal látják el. Egyedi, kizárólag nekik szóló étrendet állítanak össze, ami segít helyreállítani a megbomlott egyensúlyt. Számukra elképzelhetetlen, olyan diétát vagy táplálkozási módot ajánlani, ami „mindenki számára jó”. Tiszteletben tartják az egyént, és mindenkit először alaposan diagnosztizálnak, ahelyett hogy általános érvényű tanácsokkal látnák el.

Nyilvánvaló, hogy minden ember más és más összetevőkkel –fizikai adottságok, szellemi és érzelmi jellemzők, életmód, munka etc.- rendelkezik, és ezeket figyelembe kell venni. Márpedig egyetlen diéta sem ennyire rugalmas. Kész programot kínálnak, és az egyénnek kell illeszkednie hozzá, így cseppet sem meglepő, hogy a legtöbb esetben nem váltják be a hozzájuk fűzött reményeket. 

A mozgásban tartók

Alapvetőnek tekintik a jin és a jang elvét, ami szerintük mindent áthat és mozgásban tart; és az öt elem tanát, ami az élelmiszereket íz és termikus hatásuk szerint csoportosítja. Az élelmiszerek ízekhez rendelése nem mindig tűnik logikusnak, mivel általában nem is konkrét ízhatásról van szó, hanem ízminőségről.

A kiegyensúlyozott, egészségmegőrző táplálkozás érdekében alkalmazni kell mind az öt íznek megfelelő alapanyagot. (Ezekhez lehet találni táblázatokat, amik segítik az eligazodást.) Minden ízminőségre szükségünk van, de a túlzásoktól tartózkodni ajánlott, mert panaszt okozhat. 

A szakács energiája

Valószínűleg mind érezzük a szívünk mélyén, hogy az általunk készített ételbe belefőzzük saját lényünket, energiánkat, szeretetünket. Főzéskor ezért legyél nyugodt, derűs, ne kapkodj, mert még a legkáprázatosabb ételt is elronthatja a készítőjének negatív energiája. Gondolj és hangolódj azokra, akiknek éppen az ételt készíted, barátságos és szeretetteljes energiák jellemezzék a tudatodat és a hozzáállásodat. 

A kínaiak ezeken túl még az előkészítő műveletekre is nagy hangsúlyt fektetnek. Úgy tartják, hogy már a vágás, darabolás során behatol a személyes energiánk az élelmiszerbe, ami lényegében megváltoztatja az alapanyag energiáját. Sőt, a különböző alakzatokkal szintén erősíthetjük az étel hangsúlyozni kívánt energetikai minőségét. 

A Fa elemhez az egészben hagyás, a gyufaszálra vágás és a hosszanti, átlós szeletelés tartozik. A Tűz elem nyilvánul meg a növekedési irányban történő negyedelés során, illetve a virágforma kialakításakor, amikor 4- 6 barázdát vágunk ki a zöldségből hosszanti irányban, majd szépen felszeleteljük, ekkor kapjuk meg a kis virágokat. A Föld energiája árad a nagyobb darabokból, és az ék alakú vagy háromszögletű részekből. A Víz elemet a kis kockák, az apróra darabolás jeleníti meg. A Fém elem a spirál formából, és a hegyezéssel készített darabokból köszön vissza. 

A kínai konyha bizonyítja, hogy a hozzáértő főzés optimalizálja az étel energetikai minőségét, valamint fogyaszthatóbbá, könnyebben emészthetővé és mindenekfelett harmonikussá teszi. Az elemek megfelelő sorrendjének betartása, az ízek összessége testet, lelket kielégítő táplálékot teremt. 

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»