El se hiszed, mennyire kevés: ennyit beszélnek a szülők évente a gyerekeikkel

El se hiszed, mennyire kevés: ennyit beszélnek a szülők évente a gyerekeikkel

Címlap / Életmód / Család / El se hiszed, mennyire kevés: ennyit beszélnek a szülők évente a gyerekeikkel

Ha most meg kellene mondanod, mennyi időt töltesz érdemben a gyerekeddel minden nap, mit válaszolnál? Vajon alul- vagy felülértékeled a közös percek mértékét?

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Nem az utasításokra, a gyors egyeztetésekre vagy a: „Milyen volt a suli?” „Jó.” típusú párbeszédekre gondolok, hanem azokra a pillanatokra, amikor tényleg odafigyelsz rá és ő is rád…

Tudom, mennyire nehéz érdemi időt együtt tölteni a hétköznapokban, mikor csak úgy rohan az idő és egymást érik a teendők, de azért nagyon meglepett egy új tanulmány eredménye. A Talker Research felmérése szerint a szülők évente (!) mindössze 67 órát töltenek valódi kommunikációval, ha a gyermekeikről van szó. Ez napi bontásban nagyjából 11 percet jelent.

Ez a szám sokkoló, ugye? Főleg, ha belegondolunk, mennyi a képernyőidőnk, hány órát ülünk a munkahelyünkön, mennyi időt vesz el a házimunka, a bevásárlás vagy az, hogy kiüresedve bámuljuk a szokásos esti sorozatot.

Szerinted nálatok másként megy?

Lehet, hogy tényleg, de a felmérés szerint azért becsüljük túl az együtt töltött időt, mert beleszámítjuk a beszélgetésekbe azokat az párbeszédeket is, amikor valójában konfliktusokat kezelünk. A kutatás alapján ugyanis a szülő-gyermek közötti beszélgetések nagy része nem kötetlen csevegés, hanem fegyelmezés és alkudozás. Az egyik leggyakoribb konfliktusforrás az étkezés, különösen a zöldségek témaköre.

A legtöbb szülőnek ismerős lehet a helyzet: a gyerek ránéz a brokkolira (vagy épp arra az ételre, amit ő maga kért, hogy készíts el neki – saját sztori) és máris csatába indul miatta.

De nem csak az evés az, ami miatt tárgyalássá alakul át az otthoni közhangulat. A szülők hetente átlagosan 5 kompromisszumot kötnek a gyermekükkel egy-egy mindennapi kérdésben. És ha belegondolunk, akkor azonnal látjuk, hogy ezek a beszélgetések inkább egyfajta „üzleti tárgyalások”, mintsem mély, érzelmi kapcsolódások, amikből a jelek szerint igen kevés jut mindenkinek.

Szülők és gyerekek beszélgetés
pexels.com

Oldalak: 1 2 3

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/3
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!