Így függnek össze a furcsa álmaink a pandémiával

Így függnek össze a furcsa álmaink a pandémiával

Címlap / Életmód / Így függnek össze a furcsa álmaink a pandémiával / 3. oldal

A National Geographic weboldalán közzétettek egy friss tanulmányt, amiből megtudhattuk, hogy a kutatók újfajta jelenséget tapasztalnak az éjszakáink folyamán: felfedezték a koronavírus-álmokat, vagy más néven járványálmokat.

Intenzívebben és gyakrabban emlékezünk a rossz álmainkra

A romló alvásminőség már alapjaiban is megnehezíti, hogy tartalmasan és aktívan töltsük az egyébként is erősen korlátolt mindennapjainkat. Minderre rátesz egy lapáttal, hogy sokkal rosszabbakat álmodunk – ráadásul még jobban emlékszünk is rájuk. A kutatásban résztvevő válaszadók legalábbis arról számoltak be, hogy a szokásosnál 15 százalékkal többször voltak rémálmaik. Különösen rossz helyzetben voltak azok, akiknek a környezetében több koronavírusos beteg él, vagy akik az egészségügyben, szociális szférában dolgoznak. Az alanyok közül sokan rémálmokat és paraszomniákat tapasztalnak, ami a kutatók szerint a poszttraumás stressz tüneteinek felel meg.

A szakértők szerint a minket ért traumákat kétféleképpen dolgozzuk fel álmunkban. Vagy újraéljük őket, vagy új köntösbe bújtatjuk a történteket és az álmok így fantasztikussá, szimbolikussá válnak. Ezt figyelték meg most a pandémia idején is. Megtudhattuk, hogy néhány résztvevő arról álmodott, hogy elkapta a vírust és meg is halt benne – valóságszerűen. Egy másik álomsorozatban viszont a résztvevők zombikról, természeti katasztrófákról, árnyékos alakokról és szörnyekről álmodtak – ők viszont így dolgoztak fel félelmüket a fertőzéstől. Az, hogy ki, melyik módszerrel foglalkozik a vele történteket, a kutatók szerint egyénfüggő, de abban mindenki egyetért, hogy semelyik véglet sem segít abban, hogy jó kedvünk legyen a következő napon. 

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2 3

»