Hogyan légy jó egyedülálló szülő?

Hogyan légy jó egyedülálló szülő?

Címlap / Életmód / Család / Hogyan légy jó egyedülálló szülő?

Méltatlanul cimkézik az egyszülős létet „törött családnak”. Nagyon gyakran az egyszülős gyermekeknek nehezebb megküzdeniük a negatív sztereotípiákkal és bántó megjegyzésekkel, mint a tény, hogy csak egyik szülőjükkel élnek.

Előszó

A gyermekek nyilvánvalóan nem tehetnek a szülő válásáról vagy haláláról, ellenben gyakran fizetik meg az árát, hisz a társadalom elvárása az anya-apa-gyerek felállás.
Nehéz kihívás egy szülőnek egyedül felnevelnie gyermekét, főként ha nap mint nap az egzisztenciáért küzd és a munka mellett kevés ideje marad. Függetlenül attól, hogy segítséget nyújt egy nagyszülő vagy rokon, a gyermeknevelés önmagában hatalmas feladat.
Sajnos a válások számának növekedésével egyre több gyermek és szülő ki van téve ennek a fájdalmas életmódnak. A következő nevelési stratégiák segítenek az egyedülálló szülőknek helyes nevelésben részesíteni gyermeküket:

1. Helyzet beállítás

A szülőnek abban a hitben kell nevelnie gyermekét, hogy a jelen családi helyzet teljesen természetes, nem pedig egy kóros helyzet. Kezdjük pozitív hozzállással és vegyük figyelembe az előnyöket, hogy elkerüljük az otthoni feszültséget.
Az önálló és független szülői létnek is megvannak az előnyei, a gyermekünkkel kettesben eltöltött idő reményteljessé teszi a jövőt.

2. Te vagy a főnök

Szilárd, egyértelmű határokat kell felállítani, ne legyen kétsége a gyermeknek, hogy ki a főnök otthon.
A gyerekeknek szükségük van határokra, így tanulják meg a helyes utat és érzik, hogy a szülő törődik velük. Tanulj meg néha NEM-et mondani, ezzel csak jót teszel a kicsinek.

3. Szokd meg a túlterhelést

Az egyedülálló szülők gyakran érzik túlterheltnek magukat, hisz hatalmas a felelősség, számos feladatnak kell eleget tenniük és érzelmileg sem számíthatnak párjuk támogatására. Rendkívül fontos okosan kezelni az időt és segítséget kérni, ha szükséges.
A gyermeknek is ki kell szabni korának megfelelő feladatokat, legyen szó rendrakásról, vásárlásról vagy egyéb segítségről. Ha szükséges, merni kell más szülők/barátok segítségét is kérni. Irasd be különböző programokra, tevékenységekre, kirándulásokra, ahol más gyerekekekkel szülői/tanári felügyelet mellett szórakoztató tevékenységekben vehet részt.

4. Ismerd el, hogy egyedül vagy és megteszed a tőled telhető legjobbat

Nem számít mennyire hozzáértő, ügyes személy vagy, nem tudsz mindig tökéletes lenni, hisz dupla munkát végzel. Ne engedd, hogy a gyermek manipulálni tudjon és bűnösnek érezd magad bármi miatt is.
Emlékeztesd a gyereket, hogy ti egy csapat vagytok és együtt kell működnötök. Lehet, hogy a gyermek sokat kell nőjjön ahhoz, hogy hálás legyen erőfeszítéseidért, de hidd el, eljön az a pillanat is.

5. Hozz létre egy stabil otthont

A gyerekek stabilitásra és biztonságra vágynak, különösen ha egyik szülőjük nem lehet mellettük.
A szülők feladata, hogy gondoskodó környezetet teremtsenek, hogy igazán gondtalan gyermekkoruk lehessen. Néhány gyerek esetében különösen szükség van szeretetre és figyelemre, mert lelkileg sérül az egyik szülő elvesztésénél.

6. Szögezz le egy ütemtervet, legyen meg a napi rutin

A stabilitás és biztonság egyik fő feltétele, hogy kiszámítható menetrend legyen életetekben. Természetesen nem szabad merevnek és rugalmatlannak lenni, mert a gyereknek azt is meg kell tanulnia, hogy nem minden kiszámítható az életben.
Legyen meg az ébredésnek, feladatok elvégzésének és játéknak is az ideje. Keresd meg az egészséges egyensúlyt a rutin és a szabad tevékenységek között.

7. Törődj magaddal is!

Csak akkor tud boldog gyermeked lenni, ha vigyázol magadra és te is boldognak érzed magad. Amikor úgy érzed, szükséged van egy kis szünetre, állj le, vagy tervezz be egy kis relaxálást.
Bevonhatod a kicsit is, kimozdulhattok együtt egy kis sétára, testmozgásra. Már egy jó éjszakai alvás is csodákat tehet. Ismerkedj meg a stresszkezeléssel, tarts diétát, meditálj, beszélgess barátaiddal! Bármilyen tevékenység jöhet, ami kikapcsol és enyhíti a stresszt.

8. Mindig tudjon rád támaszkodni

Érzelmi támogatást, gondoskodást, megbízható, szavahihető magatartást kell tanusítanod.
Az egyedülálló szülőnek egyszemélyben kell megtestesítenie a támaszt nyújtó, gondoskodó és iránymutató szülőt. Tanítsd meg a gyereket, hogy hozzád bármikor fordulhat.

9. Ne kezeld a gyereket egyenrangú partnernek

Sok szülő ebbe a hibába esik, mert gyermeke érettnek tűnik. Azonban a gyermek érzelmi támogatásra szorul, és károsodik attól, hogy túl hamar a nyers felnőtt világgal szembesül.
Engedd, hogy gyermek legyen és a felnőttekben támogatást találjon, nem pajtásokat.

10. Legyenek reális elvárásaid

Fókuszálj a sikerre, és nem a kudarcra. Döntsd el mi fontos és melyek a prioritásaid. Rendezz rendszeresen családi találkozókat és engedd, hogy a gyereket más benyomások is érjék, mint te.
Tanulj meg hatékonyan kommunikálni és megoldani a családi problémákat, miközben továbbra is bizonyítod, hogy Te vagy a főnök. Adj hitelt magadnak és a gyereknek is.

Végszó

Ha túlterheltnek, depressziósnak vagy szorongónak érzed magad, kérj szakmai segítséget.
Egy terapeuta segít megtalálni a fényt az út végén. Nehéz dolog egyedülálló szülőnek lenni, de a mai társadalomban mindenre lehet megoldást találni. Képes vagy rá!

VIDEO Van egy sminktrükk, amitől nagyobb és igézőbb lesz a szemed

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!