Most tapasztaltad először a szúró, viszkető, égő érzést, vagy már több alkalommal is részed volt benne? Bizonyára megfordult a fejedben, hogy ezt aztán jobb lenne önerőből megoldani, mert tartasz a vizsgálat esetleges kellemetlenségeitől… Összegyűjtöttük a leghatásosabb praktikákat, amelyek segítenek benne, hogy kényelmesebben üldögélhess!
Enyhítő tisztulás
Nem csoda, ha aranyeres panaszok esetén a száraz vécépapír dörzsölésének gondolatától is megborzongsz.
A tisztogatás azonban enyhülést is hozhat, ha a megfelelő módját választod: szerencsére rengetegféle nedves törlőkendő közül válogathatsz, amelyeket higiénikus csomagolásuknál fogva akár a táskádban is magadnál hordhatsz.
Ne ülj tűkön! Tippek az aranyér megelőzésére
Végszükség esetén a vízzel megnedvesített papír is kedvezőbb a hagyományosnál, ám a legjobb hatást mégis gyulladáscsökkentő hatóanyaggal átitatott fajtákkal érheted el, például kamillással vagy körömvirágossal.
A babáknak szánt popsitörlő sem rossz ötlet!
Ülőfürdő
Az aranyeres tünetek csillapításának talán legrégebbi módja az ülőfürdő, melyhez csak néhány centiméter mélységig kell feltöltened a kádat.
Naponta néhány alkalommal tölts el negyedórát a meleg vízben – főleg székletürítés után érdemes! A hőmérséklet nagyon fontos, hiszen a túl forró akár égési sérüléseket is okozhat, a hideg miatt pedig könnyen meg- és felfázhatsz.
Az ülőfürdőbe olyan gyulladáscsökkentő gyógynövények forrázatát is belecsempészheted, mint az édesgyökér, vagy a már említett körömvirág és kamilla.
Piros betűs napokon célszerű tampont használnod az ülőfürdők alkalmával.
Jegelés
A fájdalomcsillapítás és a gyulladáscsökkentés egyik legegyszerűbb módja az aranyér esetében is működik, ám itt különösen érdemes melegítéssel kombinálni.
Naponta néhányszor helyezz higiénikusan becsomagolt jégakkut a hátsódhoz tíz percre, amit újabb tíz-húsz percnyi meleg borogatás kövessen!
Az erek ennek köszönhetően összehúzódnak és kitágulnak, így a vérkeringés újra megindulhat.
Törekedj rá, hogy a hűtés lehetőleg a végbél környékére korlátozódjon, hiszen a húgyutak közelében felfázást okozhat, elmozdulás esetén pedig akár hüvelyfertőzést is a baktériumok révén!
Természetes anyagok
Ahhoz, hogy a lehető leginkább mérsékelni tudd az aranyeres panaszokat, el kell kerülnöd a más okból bekövetkező irritációt.
Sajnos rengeteg olyan anyag létezik, amely önmagában is képes gyulladásra lobbantani a végbél környékének érzékeny bőrét – ám ha illatanyag- és tartósítószer-mentes tusfürdőt használsz, illetve javarészt pamutból készült, nem tanga fazonú alsóneműt viselsz, a javulásért máris rengeteget teszel.
Mindenből igyekezz természeteset választani, ami a végbél környékével érintkezik, tehát kerüld a mesterségesen illatosított vécépapírokat is!
Vény nélkül kapható szerek
A helyileg alkalmazható készítmények a leghatékonyabbak az aranyér kezelésére.
A kúpok és a kenőcsök akár már egyetlen használat után csillapíthatják a panaszokat, ugyanakkor érdemes legalább néhány napig folyamatosan alkalmaznod őket.
A hatóanyagok között a már felsorolt gyógynövényeken kívül keresd a vadgesztenyét, a hialuronsavat, a körömvirágot, a tigrisfüvet és az aloe verát is.
A tüneteid és az egyéni preferenciád határozza meg, hogy kenőcsre vagy inkább kúpra lesz szükséged, esetleg mindkettőre.
Semmiképpen se ódzkodj ezeknek a megvásárlásától és használatától, hiszen a „katasztrófa sújtotta” terület is éppúgy hozzád tartozik, mint például a lábad vagy a kezed.
Súlyos, krónikus panaszok esetén pedig bátran fordulj orvoshoz, hiszen van segítség!