A szép otthonokba jólesik betérni. Mindenki igyekszik úgy kialakítani a saját kis környezetét, hogy az számára kényelmes és biztonságos legyen, de az esztétikumról nem szabad megfeledkezni sosem. (x)
VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől
A hajópadló éppen ezért is került újra az érdeklődés középpontjába az építkezők, házfelújítók körében. De mi is ez a szerkezet, mire használható? Cikkünkben elárulunk minden információt ezzel kapcsolatban.
A hajópadló fajtái
A Lambéria Pont Fatelep hajópadló kategóriájában szétnézve is azt fogjuk látni, hogy ennek a szerkezetnek két típusa van: az egyik az, amelyet beltéren használunk járófelületként, a másik az, amelyet kültérre terveztek.
Mindkét esetben az alapanyag 17 mm-nél vastagabb luc-, borovi, illetve vörösfenyő: aki tehát ilyen parkettát tesz le vagy ilyen anyagból készíti a falburkolatát, tetőhéjazatát, arra számíthat, hogy évtizedeken át használhatja az elkészült elemet. A fenyőből készült konstrukciók ugyanis tartósak, és ha kellő körültekintéssel járunk el a kezelésük során, nem kopnak meg.
A név eredetére érdemes még kitérni: kevesen tudják, de az ilyen lécek eredetileg hajótestek burkolataként szolgáltak – nagy fokú ellenállásuk miatt alkalmazták őket. Innen kerültek át aztán a házakba, lakásokba, kereskedelmi épületekbe praktikus kiegészítőként.

Hajópadló beltérre
A beltéri hajópadló ideális járófelület lehet a laminált padló helyett. Igényes kialakítás jellemzi ezt a terméket: szépen csiszolt nut-féderrel ellátott szálakról van szó, amelyek tökéletes illeszkedést biztosítanak. Lerakásuk általában párnafára vagy “vakpadlóra” történik, de egyenes betonfelületre is tehetők, ha flexibilis ragasztót használunk.
Nagy előnyük, hogy sokkal elegánsabbak, mint egy laminált padló. Emellett kiváló hangszigetelő tulajdonsággal is bírnak, így akár egy társasházi lakásban is jó szolgálatot tesznek. A hőérzetünk is növekszik, ha a hajópadlót választjuk.
Mire kell figyelni a telepítés során? Az elemek fából vannak, ami egy természetes alapanyag, bizonyos fokú nedvességtartalommal rendelkezik. Éppen ezért előfordulhat zsugorodás vagy duzzadás is az évek folyamán, attól függően, mekkora az adott helyiség páratartalma.
A Lambéria Pont Fatelep oldalán kapható modellek maximum 8-12%-os nedvességtartalommal rendelkeznek, így kevésbé van esély arra, hogy gond lesz a használatuk során. Az lényeges viszont, hogy a lerakás után nem maradhat el a felületkezelés: ez történhet viaszozással vagy parkettalakkal.
Kültéri változatok
Divat manapság kültéren is felhasználni a hajópadlót: például zsindellyel burkolt tetőszerkezetek fogadórétegeként a megszokott OSB lapok helyett. Itt is a szépség és a tartósság az, ami e mellett szól.
Falburkolatként is szóba jöhet a hajópadló: kültéren is, főleg kerti tárolók esetében. Az éleket ilyenkor különböző fózolással látják el, amely látványos, esztétikus.
Mivel a fent említett webáruházban is többféle kivitelben érhető el a termék, érdemes segítséget kérni a méretek meghatározásához, a felületkezelés módjának kiválasztásához is.