Gyógyszert a macskának: így add be, hogy senki ne sérüljön meg

Gyógyszert a macskának: így add be, hogy senki ne sérüljön meg

Címlap / Életmód / Család / Gyógyszert a macskának: így add be, hogy senki ne sérüljön meg

Ha a cicádnak gyógyszert kell adni, az nagy valószínűséggel nem egy vidám időszak az életedben. Egyrészt természetesen senki nem örül, ha a kis barátja megbetegszik, másrészt a vadvízi rafting kutyafüle ahhoz képest, ha egy macska száján kell lenyomnod valamit, amit nagyon nem akar lenyelni.

A gyógyszert azonban be kell adni, ha az állatorvos ezt írja elő. Hogy ez a lehető legkevésbé legyen traumatikus élmény, adunk néhány tippet, amivel megkönnyíthetitek a procedúrát, így a cica is gyorsabban túlesik a kellemetlenségen, és talán te sem kötsz ki a baleseti sebészeten.

Tedd félre a bűntudatot!

Gyakorló macskatartóként tudom, hogy amikor a cica orvosi ellátásra szorul, a legritkább esetben van tisztában vele, hogy ez az ő javát szolgálja. Azt is tudom, hogy bár viccek születnek a négy manccsal tiltakozó macsekok és gazdik küzdelméről, a legrosszabb nem az, hogy esetleg lesz rajtad néhány karmolás, hanem hogy látod kis barátod szemében a rémületet és az értetlenséget: miért csinálod ezt velem?

A legrosszabb viszont, amit tehetsz, hogy átadod magad ennek az érzésnek. Tartsd észben, hogy mindezt a cicád érdekében teszed, és ha egy kicsit meg is haragszik rád a dologért, akkor is be kell neki adnod azt a gyógyszert. Lehet, hogy ehhez le kell fognod, még az is lehet, hogy akarata ellenére kell a szájába nyomnod valamit, de ha szerzel egy kis rutint, ez mindössze néhány másodperc lesz. Fordíts külön figyelmet arra, hogy a gyógyszerezés időszakában a szokottnál is többször simogasd, kényeztesd a cicádat, így emlékezni fog rá, hogy még mindig barátok vagytok. Nyugalom, bár a macskák nagyon tudnak drámázni, csak azért, mert gyógyszert adsz neki, még egészen biztosan nem fog megutálni a cicád.

Tabletta, kapszula

A tabletták, kapszulák beadására többféle módszer is létezik, érdemes kitapasztalni, a te cicádnál melyik válik be. Ha a bogyó mérete pici, megpróbálhatod egy kevés májkrémbe vagy nedves tápba rejteni, és remélni, hogy a cica nem nyalja le róla, hanem egyben lenyeli a falatot. Megpróbálhatod azt is, hogy a tablettát porrá töröd, és így kevered az ételbe. Arra mindig figyelj, hogy tényleg csak néhány falat ételt használj ehhez, amit a cica biztosan egyszerre megeszik. Ha mindez nem segít, állatpatikákban szerezhetsz olyan kis pisztolyt, amivel tulajdonképpen a macska szájába lőheted a tablettát. Tény, hogy ez nem feltétlenül egy stresszmentes megoldás, de van, hogy csak ez segít – ehhez további tippeket a folyadékokról szóló részben találsz.

Paszták

A pasztákkal alapvetően könnyű dolgod van, mert a legtöbbet úgy készítik, hogy az íze és illata vonzó legyen a cicák számára. Ha a te kis bársonytalpúd mégsem lenne lenyűgözve, próbáld meg, hogy a szája szélére kened a szükséges mennyiséget – ez sokkal könnyebb lesz, mintha a szájába próbálnád nyomni a krémet, és a tisztaságmániás kis doromboló maga fogja lenyalogatni a pasztát. Vannak, akik arra esküsznek, hogy a cica mancsára kell nyomni a krémet, de nálam ezzel a módszerrel több paszta kötött ki a kanapén, mint a macska szájában, ezért személy szerint ezt a megoldást nem javaslom.

Folyadékok

Tapasztalatom szerint a folyadékokkal a legnehezebb, de ez sem lehetetlen feladat – néhány héttel ezelőtt még én is vérző felső ajakkal álltam a mosdókagyló fölött, mostanra azonban gyakorlatilag néhány pillanat alatt megvagyunk. Ha a folyadékot nem tudod elkeverni valamiben, amit a cica gyorsan be is lefetyel, akkor egy fecskendőbe szívd fel a megfelelő mennyiséget – természetesen tű ne legyen rajta, csak a műanyag részre van szükséged. Ezt bármelyik gyógyszertárban beszerezheted, én a legutóbb 10 forintért vásároltam. Mivel a mi gyógyszerünk rettenetesen keserű, én egy fél milliliternyi olajat is bele szoktam tenni egy halkonzerv aljáról, hogy a macska ne öklendezzen az ízétől.

Ha a gyógyszer már bekészítve, akkor tedd a cicádat egy törülközőre, és gyorsan hajtsd rá a törülköző két végét, lehetőleg elég szorosan. Ezután vedd kézbe a fecskendőt, és oldalt, hátul tedd a cica szájába, majd egy gyors, határozott mozdulattal nyomd meg. Egy kis rutinnal az egész művelet onnantól kezdve, hogy rátetted a cicát a törülközőre, nem tart tovább 15 másodpercnél. Ne feledd, a kulcs itt is a határozottság.

Pozitív visszajelzés

Mivel a gyógyszereket egyébként is meghatározott időpontban kell beadni, kösd ezt össze valami olyan tevékenységgel, amit a cica szeret: például utána add oda neki a kedvenc játékát, vagy adj neki pár jutalomfalatot a kedvenc csemegéjéből, így a kis hisztikirálynő/királyfi gyorsabban félreteszi a sértődöttséget, és ismét országos cimborák lesztek.

VIDEO A legnyugodtabb kutyafajták

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!