Amerikai és dán kutatások is megerősítették a fentieket, ahogy azt is, hogy egyre fiatalabb korban panaszkodnak a férfiak olyan szexuális problémákra, mint például csökkent libidó vagy merevedés zavarok.
A helyzet még nem kritikus, de mindenképpen nyugtalanító. Az egyre alacsonyabb tesztoszteronszint ugyanis olyan egészségügyi problémákat okozhat, mint krónikus fáradtság, elhízás, izomcsökkenés, de akár hajlamossá tehet cukorbetegségre, szívbetegségre, sőt, a depresszióra is. Ennek a hormonnak nem csak a szexuális teljesítőképesség a funkciója, ez teszi az embert élesebbé, ügyesebbé és izmosabbá, egyszóval férfiasabbá, de még a kedélyállapotot is pozitívan befolyásolja. Tesztoszterondeficitről abban az esetben beszélünk, ha deciliterenként kevesebb, mint 300 nanogram van jelen a hormonból.
De mi az oka a csökkenésnek?
Pontosan kijelenteni az okot még egyik kutatócsoport sem bátorkodott, de tippjeik vannak. A férfiak csökkenő tesztoszteronszintjének egyik lehetséges oka az, hogy egyre kövérebbek vagyunk. Olvass még a témában
A legnagyobb bók, amit gazdiként kaphatsz: Valójában ezért fekszik mindig pont oda a kutyád, ahol útban van
4 megdöbbentő mentális zavar, amiről csak kevesen tudnak
Válassz egy napszimbólumot, és derítsd ki, mi a rejtett tulajdonságod
„34 éves nőként sosem volt kapcsolatom” Mi okozza a legnagyobb stresszt az életedben?
1999 és 2016 között az amerikai felnőttek között tíz százalékkal nőtt az elhízottak száma, ez ilyen rövid idő alatt drasztikus növekedés.
Tehát aki kövér, annak kevesebb férfihormont termel a teste, ugyanakkor az elhízás egyik következménye is a csökkent tesztoszterontermelés, úgyhogy tulajdonképpen mindegy, mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás.
A másik ok a környezetszennyezés. A rovarirtó szerekben – amiket a növényekre permetezünk – és a gyógyszerekben található kemikáliák bejutnak a vízbe, és ahogy már a halaknál is megfigyelték, az emberek is kevésbé termékennyé válnak miattuk.
A harmadik ok az, hogy több gyógyszert szedünk, mint elődeink. Mondanom sem kell, hogy az alkohol sem tesz jót, viszont érdekes módon a dohányzás emeli a tesztoszteronszintet. Ennek ellenére természetesen ne kezdjünk el dohányozni, mindössze arról van szó, hogy a leszokás lejjebb viszi ezt a hormonszintet. Az elmúlt harminc évben nemcsak az változott, hogy kedvesebbet mozgunk és kövérebbek vagyunk, hanem az otthonok és irodák átlaghőmérséklete is nőtt, és egyre szorosabb alsóruházatot hordanak a férfiak, ami egyesek szerint szintén hozzájárulhat valamilyen mértékben férfihormonszintjük csökkenéséhez.
Ha belegondolok abba, hogy míg régebben a férfi vadászott vagy háborúzott, ma pedig egy átlag férfi egy szoros alsógatyában ül egy jó meleg szobában egész nap – mert ülőmunkát végez –, nem sportol, de lassan hízik, nos, annyira nem csodálkozom, hogy kicsit kevésbé férfias, mint az ősei.






