Minden generáció arra tud építeni, amit az előző generációtól kapott. Ám amíg a fizikai biztonság kérdéses, nem mindig marad lehetőség az érzelmi biztonság megteremtésére.
VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?
Az elsők, akik lépnek
A most gyermeket nevelő korosztályban sokan érezhetik úgy, hogy ők az elsők, akik megpróbálják „megtörni a kört”, vagyis olyan eszközöket adni a gyermekeiknek, amely hozzásegíti őket az érzelmeik egészséges feldolgozásához.
Ez azért lehet nehéz, mert olyan eszközöket próbálunk átadni a gyermekeinknek, amiket esetleg még mi sem kaptunk meg a szüleinktől – ők ideális esetben is csak a lehetőséget teremtették adták meg arra, hogy mi már eggyel tovább léphessünk, és az érzelmi biztonságra is figyelhessünk.
A Hogyan beszéljünk úgy, hogy a gyerekek meghallgassanak, és hogyan hallgassunk úgy, hogy a gyerekek beszéljenek című nevelési könyv első fejezete, az „A gyermekek segítése az érzelmeik kezelésében” elmagyarázza, hogy milyen erőt ad a gyermek érzelmeire való ráhangolódás és azok elismerése. Tegyük fel, hogy a gyermek feldúltan jön haza egy barátjával való interakció miatt. Olyan könnyű lekicsinyelni az élményt: „Minden rendben lesz, ez is elmúlik”, vagy tanácsot adni: „Próbáltál már tornázni, amikor dühös vagy?” Bár jó szándékúak, ezek a reakciók általában kevésbé segítenek, mintha figyelmesen meghallgatnánk, és megneveznénk az érzést: „Érthető, hogy csalódottnak érzed magad, amikor a barátod ma nem akart átjönni játszani”. Ez egy megnyugtató, validáló megközelítés. Az elkötelezett empatikus meghallgatás a magja mindannak, amit a mentális egészségügyben is tesznek.