Így fagyaszd le az epret, hogy egész évben élvezhesd

Így fagyaszd le az epret, hogy egész évben élvezhesd

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Így fagyaszd le az epret, hogy egész évben élvezhesd

A májustól júniusig szezonban lévő eper illatos, piros, lédús és édes – önmagában, gyümölcssalátákba szeletelve vagy desszertek alapanyagaként is finom. De bármennyire is imádjuk ezeket a bogyós gyümölcsöket, nem a legtartósabbak.

Szerencsére az epret lefagyaszthatjuk, így megőrizhetjük lédús, édes ízét, és még jóval a szezon vége után is élvezhetjük. Cikkünkből kiderül, hogyan érdemes lefagyasztani az epret, hogy a lehető legtovább megőrizze mennyei ízét, és elkerüld a jégkristályok kialakulását.

Hogyan kell lefagyasztani az epret?

Ha túl sok bogyós gyümölcsöd van, amit rövid időn belül nem fogsz tudni felhasználni, van egy egyszerű megoldás: fagyaszd le őket! Az eper nagyon jól fagyasztható, és közvetlenül fagyasztva számos remek ételhez felhasználható, így egész évben élvezheted az édes gyümölcsöt

Az eper lefagyasztásának többféle módja van. A mi kedvenc módszerünk az egész vagy félbevágott eper gyorsfagyasztása. Jó megoldás lehet, hogy abban a formában fagyasztod le az epret, ahogyan felhasználni tervezed; az egész bogyókat fagyasztva nehéz szeletelni, és a turmixgépben is olyanok lesznek, mint a kavicsok. Gondold át, hogy milyen formában lesz szükséged az eperre, és már így fagyaszd le.

Hogyan kell gyorsfagyasztani a bogyós gyümölcsöket?

Az eper magas víztartalmú, ezért hajlamos arra, hogy felolvasztáskor átázik és vizesedik. A jégkristályok kialakulásának minimalizálása érdekében (ezek a jégkristályok a nedvesedés valódi okozói, mivel lebontják a bogyók szerkezetét, így kiolvasztáskor megpuhulnak a roppanós eperszemek), a legjobb, ha gyorsfagyasztással fagyasztod le az epret. Ez azt jelenti, hogy egy rétegben fagyasztod le, és gyorsan teszed ki a gyümölcsöt a fagyasztó hideg levegőjének.

Ennek a legjobb módja az, ha követed a következő lépéseket:

  • Öblítsd le a bogyókat.
  • Papírtörlővel óvatosan töröld szárazra őket.
  • Távolítsd el a szárakat. A nagyobb bogyókat vágd félbe.
  • Bélelj ki egy sütőlemezt viaszpapírral. Helyezd az epreket vágott felükkel lefelé a lapra, és terítsd szét őket.
  • Tedd a lapot fedetlenül a fagyasztóba. Fagyaszd keményre a gyümölcsöket, körülbelül hat órán át.
  • A fagyasztott epret tedd át egy fagyasztózacskóba vagy tárolóedénybe, és tárold a fagyasztóban.
  • Ne tárold az epret a fagyasztó ajtajában, amely hőmérséklet-ingadozásnak van kitéve.
Danik Prihodko/pexels.com

Mennyi ideig tart a fagyasztott eper?

A fagyasztott bogyóknak körülbelül hat hónapig kell megőrizniük a legjobb ízüket. Ezután is nyugodtan fogyaszthatóak, de az ízük és minőségük romlani kezd.

A fagyasztott eper legjobb felhasználási módjai

Amikor a fagyasztott eper felolvad, nem lesz olyan az állaga, mint frissen. Az íze viszont szinte változatlan lesz, ezért a legjobb, ha a fagyasztott epret olyan ételekbe használod fel, amibe az eper főzve vagy pürésítve kerül, például italokhoz, szörpökhöz, mártásokhoz, levesekhez vagy turmixokhoz, szószokhoz.

Jégkrémekben is remekül működnek a fagyasztott eperszemek, és kiolvasztva süteményekhez, például piskotákhoz és pitékhez is felhasználhatók. A fagyasztott bogyókat egy kis mézzel és citromlével is meg lehet párolni, hogy kompótot készíts joghurthoz, zabpehelyhez és palacsintához – különösen a hidegebb hónapokban, amikor nagyon hiányzik egy kis emlékeztető a nyári napsütésre.

Nyitókép: Adam Bartoszewicz/unsplash.com

VIDEO Ezzel a szájfestéssel nagyíthatod az ajkaidat optikailag

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!