Milyen irányba mutálódik a Covid-19? Egyre alkalmazkodóbb lesz

Milyen irányba mutálódik a Covid-19? Egyre alkalmazkodóbb lesz

Címlap / Hírek / Milyen irányba mutálódik a Covid-19? Egyre alkalmazkodóbb lesz / 2. oldal

Minden alkalommal, amikor a koronavírus emberről emberre terjed, apró változások jönnek létre a genetikai kódjában, de a tudósok kezdik megérteni a vírus mutációjának mintáit.

Vannak, akik szerint a gyógyszergyártóknak már most módosítaniuk kellene a vakcinákon, hogy azok az új variánsokkal szemben is védelmet jelentsenek. De honnan tudhatjuk előre, hogy milyen variánsok jelennek majd meg?

„Nehéz találgatni, de érdekes, hogy hirtelen úgy tűnik, hogy sok mutáció jelenik meg, amelyek összefüggésbe hozhatók az immunszökéssel vagy az immunfelismeréssel” – mondja Brendan Larsen, a Worobey-vel Arizonában dolgozó PhD -hallgató, aki nemrégiben azonosította az Arizonában keringő Covid-19 új változatát, amelyen a H69/V70 deléció látható a vírus számos más változása mellett. Bár az elterjedtsége még viszonylat alacsony, ez azt sugallja, hogy ez a bizonyos mutáció egymástól függetlenül megismétlődnek világszerte – mondja Larsen.

A koronavírus mutációi
janiecbros/istockphoto.com

Az evolúció segíthet a kutatóknak

Ugyanazon mutációk ismételt előfordulása különböző változatokban ad némi támpontot a történtekről. Mivel a vírus emberek millióin keresztül terjedt, hasonló evolúciós nyomásokkal kell szembenéznie, amelyek bizonyos módon megváltoztatják.

„Önmagukban valószínűleg csekély hatást fejtenek ki ezek a változások”

– mondja Larson.

„De ezek a különböző mutációk együttesen megnehezíthetik az immunrendszer számára a vírus felismerését.” Ez azt eredményezheti, hogy több beteg kétszer is elkapja a betegséget és talán azt is jelentheti, hogy a vakcinákat módosítani kell.

„Még egy viszonylag kis mennyiségű immunszökés is megnehezítheti a nyájimmunitás elérését”

– teszi hozzá Worobey.

Január elején egy új változat jelent meg Kaliforniában is, amit CAL.20C néven rögzítettek. Február elején több mint 1000 ilyen esetet jelentettek, és Los Angelesben a Covid-19-esetek negyedét-egyharmadát teszik ki ezek a vírusok. Arról is érkeznek hírek, hogy ez a változat megfertőzi azokat az embereket, akik tavaly már megfertőződtek a vírus egy másik változatával.

A CAL.20C által hordozott egyik mutáció, az úgynevezett L452R, megtalálható a tüskefehérjén. Összefüggésbe hozható az antitestek iránti csökkent érzékenységgel, ami arra utal, hogy képes elkerülni az immunrendszer egyes részeit.

A terjedés veszélyes lehet később

A közelmúltban a kanadai Winnipegben, a Manitoba Egyetem tudósai két feltörekvő változatot is azonosítottak, amelyek világszerte terjednek. Ezek a korábbi vírushoz képest „magas halálozási arányhoz” kapcsolódnak. Az egyik a tüskefehérjében V1176F nevű mutációt mutattak ki, amely egy másik D614G nevű mutáció mellett fordul elő.

A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy ez a két új mutáció „jelentős közegészségügyi aggályokat vethet fel a jövőben”, ha tovább terjednek és előnyt biztosítanak a vírusnak.

Ugyanakkor az, hogy ténylegesen hogyan fejlődik majd a koronavírus, és képesek leszünk-e az oltások segítségével megőrizni a frissen szerzett előnyünket, továbbra is nyitott kérdés marad.

„Nem látok okot arra, hogy az evolúciós szelektív folyamat eltérne egy olyan járványban, mint a Sars-CoV-2 [a Covid-19 vírus], egy földrajzilag korlátozott járványhoz képest” – mondja Carolyn Williamson, a virológiai osztály osztályvezetője a Fokvárosi Egyetemen és az egyik kutató, aki decemberben azonosított egy gyorsan terjedő dél-afrikai változatot. „Lehet feltételezni, hogy a vírus, amely a világ különböző régióiban különböző szelektív nyomásnak van kitéve, a gyors terjedéssel együtt, ezeknek a kedvezőbb tulajdonságoknak a gyorsabb megjelenését láthatja, de valójában nem tudjuk.”

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»