Új cica a háznál

Új cica a háznál

Címlap / Életmód / Család / Új cica a háznál

Sok cicatartó dönt úgy, hogy a már felnőtt macskája mellé befogadna még egyet, hogy legyen kivel játszani és összebújva aludni. Azonban ahogy a kutyáknál, náluk is kell egy kis idő, amíg elfogadják egymást és jó barátokká válnak. Hogy mégis hogy szoktassuk őket egymáshoz? Erre adunk tippeket!

Milyen neműt válasszak?

Az első, ami megfordul ilyenkor az ember fejében az az, hogy milyen nemű is legyen az új családtag. Általánosságban elmondható, hogy legjobban a különböző neműek jönnek ki egymással – bár ez még nem jelenti azt, hogy pl. két fiú örök ellenségek lennének.
De azt hozzá kell tenni, hogy ekkor sokkal több lenne kezdetben a hatalmi harc kettejük között.

Kölyök, vagy felnőtt cica?

A másik nagy kérdés, hogy milyen korú cicát válasszunk. A kölyöknek és a felnőttnek is megvan ugyanis a maga előnye: a kölykök általában hamarabb szoknak hozzá az új környezethez, a felnőttek viszont nem nagyon tesznek akrobatikus mutatványokat a függönyön és sokkal önállóbbak.
Azonban a kicsikkel az idősebb macsek sokszor könnyebben és gyorsabban összebarátkozik, mivel érzik rajtuk azt, hogy nem igazi vetélytársak.

Az első napok

Fontos, hogy mikor hazavisszük az új cicát, ne dobjuk bele mindennek a közepébe. Ez sem neki, sem pedig az idősebb macskának nem jó. Mindkettőnek kell időt hagyni, hogy megszokják a másik szagát, jelenlétét.
A legjobb, ha eleinte ne engedjük őket egymáshoz közvetlen közel, hanem első lépésként a szállítóboxban mutatjuk be a kicsit, majd elkülönítjük őt egy másik szobában. Így lesz módjuk szagmintákat venni, és megszokhatják, hogy egy család tagjai.

Kié legyen a nagyobb figyelem

Való igaz, nehéz megállni, ha ne az új jövevénnyel foglalkozzunk többet, hisz’ mégis ő az új cica nálunk, de fontos, hogy az eddiginél sokkal több figyelmet kapjon a régi barátunk. A macskák igen territoriálisak, nehezen fogadnak be újoncokat, mivel szeretik a nyugodt, jól megszokott helyzeteket.
Egy kiscica mindenképp fel fogja őt zaklatni, így nagyon fontos, hogy érezze, ezzel őt nem hanyagoljuk el, sőt! Sokkal rosszabbul fogja viselni, ha nem foglalkozunk vele, és a szeme láttára csakis a másikkal törődünk.

Külön alomtálca, etetők

Ha ajándék cicát is hozunk, akkor is lesz kisebb költségünk, amivel számolnunk kell. Ugyanis a legjobb, ha neki is beszerzünk egy külön alomtálcát és etetőt, hogy ne közösködjön a másikkal, mivel nem biztos, hogy az örülne neki.
Meglehet, hogy ha a kicsi enni próbálna a nagyobb tálkájából, aki élelmét féltve kisebb-nagyobb pofonokkal utasítaná rendre a „betolakodót”. Éppen ezért minkét macskának legyen külön felszerelése, a játékokat is beleértve!

Csetepaté

Sajnos nem ritka, ha harcokkal döntik el a rangsort maguk között. Sokszor mi csak tétlenül állunk, és gondolkozunk, vajon mikor kell nekünk is beavatkoznunk, és mikor kell hagyni, hogy ők rendezzék le a dolgokat.
Általában egy kisebb harc, amikor csak szemlélődnünk kell, az pár másodperc alatt véget ér, azonban ha már elhúzódó csatáról van szó, akkor érdemes lespriccelni őket vízzel, vagy közéjük dobni valamit.

Barátokká válás

Vannak olyan macskák, akik pár nap alatt jó barátságba kerülnek, de vannak, akiknek kell pár hét, esetleg hónap, hogy hozzászokjanak az új helyzethez. Bármennyire is szeretnénk azt látni, hogy egymást átölelve sziesztáznak, eleinte ne számítsunk ilyen ragaszkodásra, mivel ahhoz idő kell. Viszont az esetek többségében előbb-utóbb elérkezik ez a pillanat is.Hogy mi jobb egy macskánál? Két macska! Lehet, hogy az első időszak nehezebb lesz velük, szemtanúi leszünk csatáknak, azonban ha megszokja egymást a két cica, akkor gyönyörű barátság szövődhet köztük.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!