Jön a büdös bogár szezonja: ezt tedd, ha megjelenik a mezei poloska az otthonodban

Jön a büdös bogár szezonja: ezt tedd, ha megjelenik a mezei poloska az otthonodban

Címlap / Otthon / Háztartás / Jön a büdös bogár szezonja: ezt tedd, ha megjelenik a mezei poloska az otthonodban

A bencepoloskának sokféle vicces neve van, akkor azonban már senki sem nevet rajta, amikor feltűnik az otthonában. Amellett, hogy kellemetlen látványt nyújt, kifejezetten káros rovarról van szó, amely a kertünkben, az erkélyünkön lévő növényeinkben, de még a dísznövényekben is kárt tehet. Éppen ezért jó, ha te is felkészülsz, és a hamarosan beköszöntő szezonjával megtanulod, mit tehetsz, ha megjelenik nálad.

Honnan ismerheted fel a poloskát?

A kártevőnek számító büdös bogárnak több fajtája is létezik, amivel mi idehaza legtöbbször találkozunk, azt gyakran mezei poloskának vagy büdös Margitnak hívjuk. Jellegzetes pajzs alakú vagy ovális teste van, hat lábbal, márványos mintázattal és világosabb színű csápokkal. A telet remekül képes átvészelni, majd április végén vagy májusban előbújik a rejtekhelyéről. Késő tavasztól a nyár közepéig tojásokat rak, hogy új nemzedékeket hozzon létre. 

A büdös bogár valóban rászolgált a nevére. Ha megzavarják, a hasüregében lévő mirigyek szúrós szagot bocsátanak ki, amely védekező vegyületként funkcionálnak. Ugyan nem mérgező vagy veszélyes az emberekre vagy a háziállatokra, de az erős, változatos szag órákig is megmaradhat utána. Ezért sem olyan egyszerű, hogy elkapjuk, hiszen gyakran „bosszút áll” az utána maradó szaggal.

Meg is csíphet?

A jó hír az, hogy a büdös bogár nem csíp vagy harap, és nem okozhat károkat a bőrfelületünkön, vagy terjeszthet betegségeket. A legnagyobb veszélyt a terményekre és a különféle növényekre jelentik. Ezért amikor a konyhában, a hálószobában vagy a nappaliban tűnik fel, akkor leginkább csak kellemetlen, vagy esetleg néhány növényünket, palántánkat veszélyeztetheti.

Petra Richii/istockphoto.com

Hogyan szabadulhatsz meg a büdös bogártól?

Ha a büdös bogár a kertedben vagy a növényeid közelében tűnik fel, keresd meg a levelek alján a világoszöld tojásainak a csomóit, amelyek gyakran háromszög alakban, a biliárdgolyókhoz hasonlóan rakódnak le, majd törd össze azokat. Ha már kikeltek, a neem olajjal való permetezés segíthet az ellenük való védekezésbe, teljesen azonban valószínűleg nem szabadít meg tőlük.

A kifejlett egyedeket kézzel is leszedheted a növényekről, ami után egy vödör szappanos vízbe érdemes merítened. Azzal viszont vigyázz, hogy hajlamosak a növényről a földre hullani, ha megzavarják őket, így pedig az elkapásuk is nehézkes lesz. Súlyos fertőzés esetén bevethetsz szerves növényi rovarölő szert is, de ezeket csak tényleg végső esetben vesd be, mert a jó rovarokat is kiirthatják.

A büdös bogarak kifejlett állapotban például a fák kérge alatt vészelik át a teret, de jól érzik magukat beltérben is, például a padláson, a falakban vagy a fészerekben. A lényeg számukra az, hogy száraz és kényelmes helyük legyen, ahol tavaszig elrejtőzhetnek. Ha ezt megtalálták, egy jellegzetes szagot válaszanak ki, hogy odavonzzák a társaikat. A legtöbbször egyébként csak néhányukkal találkozhatunk a beltérben, akkor is inkább tavasszal, vagy egy enyhébb teli napon. Ilyenkor a legjobb, ha egyszerűen megfogod őket egy darab papírzsebkendővel (de úgy, hogy nem nyomod őket össze), vagy felporszívózod őket, ezután pedig dobd ki őket jó messzire.

A megelőzésre is figyelj

A büdös bogarak vagy mezei poloskák elleni legjobb módszer az, ha eleve igyekszel távol tartani őket az otthonodtól. Mivel kis helyekre is be tudnak préselődni, javítsd ki a falakon lévő sérüléseket, ha szükséges, pótold ki az ablakok és az ajtók környékét tömítőanyaggal. Ellenőrizd, hogy nincsenek-e rések ott, ahol a kábelek, a vízvezetékek és az elektromos vezetékek bejutnak az épületbe.

Forrás: southernliving.com

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!