A kutyák védekezőrendszere hatékonyabb, mint gondolnánk

A kutyák védekezőrendszere hatékonyabb, mint gondolnánk

Címlap / Életmód / Család / A kutyák védekezőrendszere hatékonyabb, mint gondolnánk

Hogy alakul ki és miként működik a kutyád immunrendszere? Lényegében eléggé hasonlóképpen, mint a miénk. Mégis érdemes egy kicsit jobban belegondolni ebbe, hogy a tőlünk telhető legjobbat adhassuk nekik, tehessük értük.

A kutyák immunrendszere nagyon intelligens és harcedzett. Annak is kell lennie, hiszen veszedelmes kórokozók ellen kell védekeznie. Teszi is a dolgát, legtöbbször kifogástalanul. A kölyökkutyák számára meghatározóak azok a mikróbák, amelyekkel születés közben találkoznak valamint nélkülözhetetlen az anyatej. A kolosztrum egy speciális táplálék, ami a születés utáni 72 órában választódik ki, és különösen gazdag immunerősítő összetevőkben valamint növekedési faktorokban.

Az előtej anyai eredetű antitesteket tartalmaz, segíti a fertőzések elleni védekezést, erősebb és gyorsabb immunválaszt garantál, kiegyensúlyozza az immunrendszer működését. A kölyökkutya legszuperebb tápláléka, egyben a legfontosabb tényező az immunvédekezésének kialakításában. A kutyák immunrendszere rendes körülmények között 6 hónapos korukra fejlődik ki teljesen, de az anyatejben levő védőanyagok jelenléte miatt addig is védettek.

Az ember le akarja győzni a természetet

Ha a természet egy ennyire jó dolgot tudott létrehozni, akkor az ember miért akar vajon ebbe minden áron belekontárkodni? Bizony olykor azt feltételezzük, hogy a néhány évtizedes egyéni tudásunk több annál, mint amit az evolúció többezer év alatt létrehozott.

Edward Jenner nevéhez fűződik a mesterséges immunizálás, mivel ő készített a világon elsőként védőoltást. Felfedezését először hihetetlennek tartották, és nem igazán nyert támogatókra tudományos körökben. Azonban pénz beszél, kutya ugat. Voltak tehát, akik az elutasított Jenner ötletében megalapozatlansága ellenére meglátták az üzleti a lehetőséget. Ezért az ezerhétszázas évek végén megkezdődött a védőoltások korszaka, ami elsősorban feltételezéseken alapult. 

A gazdié a felelősség

A hagyományos gyakorlat szerint a kölyökkutyák 8 hetes koruktól 16 hetes korukig kéthetente kapnak oltást. Ez rendkívül kockázatos, hiszen mégiscsak gyógyszerekről beszélünk, és egy piciny szervezetről, akinek hagyni kellene inkább a védekezőképességét erősödni. Mivel a vakcinák antigénjei konkurálnak az anya által adott ellenanyagokat, semlegesítik azokat, így igazán kiszolgáltatottá válik a szőrgombóc.

Gyakran előfordul az is, hogy a vírusantigéneket hatástalanítják a kutyamamától kapott antitestek. Éppen emiatt ajánlották régen a szoptatás mellőzését, hogy sikeres legyen az oltás.

A kutyák érdekében

Dr. Ronald Schultz immunológus több mint ötven éve megkérdőjelezte az általános állatorvosi gyakorlatot és számos kutatást folytatott ezen a területen. Azt javasolja, hogy legfeljebb csak egy oltást kapjanak a kölykök 12-16 hetes korukban, parvo-, szopornyica és adenovírus ellen. Még jobb, ha ezek ellen nem kombinált formát kérünk, vagyis egyesével adatjuk be. A kutyus immunrendszerének bőven elegendő egyszerre egy vírussal megküzdeni.

A többi oltás elég magas rizikóval jár, csekély hatékonyság mellett, ami indokolttá teszi, hogy alaposan fontolóra vegyük a kérésüket. Úgy véli, hogy a kutyák esetében is működik az életen át tartó immunitás. Arra a következtetésre jutott, hogy a szopornyica és a parvovírus elleni védekezés, felnőtt állatoknak beadva, végérvényes védettséget jelent. Túlzásnak tartja az évenként adott veszettség elleni oltást is, mivel a vakcina legalább 3 évre szóló védettséget biztosít a fertőzés ellen, és a túl gyakori ismétlés rengeteg plusz terhet ró az állatok méregtelenítő szerveire. 

Új betegségek születése

A felesleges gyógyszerterhelés és a mellékhatások csak az érem egyik oldala, a másik az, hogy sok betegség nem is létezne, amelyek ellen oltanak az állatorvosok. Ilyen például a kutyák parvovírusa, ami a macskák panleukopéniájával rokon. Mivel az oltáskészítéskor felhasználják a macskák vesesejtjeit, amik tartalmazzák a vírust, a vakcinakészletek már  régóta fertőzöttek voltak ezzel a vírussal. Emiatt azonban nem aggódtak, mivel elvileg a kutyák nem kaphatják el ezt a betegséget. 1970 közepén hirtelen mégis kialakult egy olyan változata, ami képes volt megfertőzni olyan fajokat is, amelyekre korábban nem hatott. 

Az eltúlzott oltásprogram viszont sok veszélyt rejt, de ezeket általában nem kötik az orrunkra.  Kedvenceink oltása komoly felelősség, – a miénk, mert mi döntünk helyettük – ezért feltétlenül szükséges alaposan informálódni és jól átgondolni. 

VIDEO 2024 legszebb sminktrendje, a gyöngyházfényű smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!