Viszlát, jetlag! Így készülj fel egy hosszú repülőútra

Viszlát, jetlag! Így készülj fel egy hosszú repülőútra

Címlap / Kikapcsolódás / Utazás / Viszlát, jetlag! Így készülj fel egy hosszú repülőútra

Amikor valaki hosszú repülőútra indul, egy másik időzónába kerül, ezért átmenetileg a természetes, megszokott bioritmusától eltérően kell élnie: nem biztos, hogy ugyanabban az időpontban fekszik le, így aztán valószínűleg reggel más időpontban kel fel, mint otthon.

Felborul a rendszeresség

A sokáig tartó repülés közben kialakuló rendszertelen elalvás és ébredés ártalmas hatású. Megzavarodik a bioritmus, megszűnik az otthon kialakult napi rendszeresség, ami szükséges a szervezet normális működéséhez és a lelki kiegyensúlyozottsághoz. 

A ciklikusság, a természet törvényeinek való alárendelődés, így az időzónához való alkalmazkodás is az egészséges élet része.

Tünetek

A bioritmus felborulása folytán repülés közben rossz közérzetre utaló tünetek jelenhetnek meg. Tipikus az éjszakai álmatlansággal együtt járó nappali álmosság, a fejfájás, a rendszertelen bélműködés, a koncentrációzavar.

Amikor az utazás keleti irányú, a tünetek fokozottan jelentkeznek, mert az idő előretolódik. Minél több időzónán kell áthaladni, annál gyakoribbak és erősebbek a tünetek.
Romlik az alvás minősége is, mert nem éjjelre esik a legtöbb mély alvás, hanem rövidebb időszakokra oszlik, és nappalra és éjszakára egyaránt jut belőle.

A problémák megelőzése

Ha a repülés hosszú ideig fog tartani, és tudod, hogy az állapotodra nézve ez milyen következményekkel jár majd, akkor érdemes előre átgondolni, hogyan lehetne az ezzel járó tüneteket enyhíteni vagy elkerülni

Próbáld tartani az otthoni rendszerességet és pótolni, ami hiányzik, amennyire lehetséges, legalábbis az átállási időszak első két napján.

Éjszakai utazás

Először is legjobb intézkedés, ha éjszakai gépre foglalod le a helyedet, hogy minél többet tudj aludni a megszokott időben.

A repülőgépen keveset egyél, mert megterhelt gyomorral még kellemetlenebb lehet az utazás.

Folyadékpótlás

Igyál sok vizet. A repülőgépen száraz a levegő, és a folyadékhiányos szervezet hajlamos a fáradtságra, továbbá fogékony a betegségek iránt, ha a nyálkahártyák kiszáradnak, és a szervek vérellátása romlik. 

Szeszes italt ne fogyassz!

Sok alvás

Próbálj mielőbb alkalmazkodni az új időzónához. Aludd ki magad hamar. Amikor álmos vagy, aludj, akkor is, ha nappal van. 
Este feküdj le az új időzóna szerinti időben. Délutánra lehetőséged szerint iktass be sziesztát.

Mozgás

Kezdd a napokat könnyű testedzéssel. A mozgás javítja az erőnlétedet és a hangulatodat, segít a hely és az idő megváltozására való ráhangolódásban.

A szabadban

Tölts minél több időt természetes fényben. A napfény szabályozza a bioritmust. Ha sokat vagy a szabadban, könnyebben rendeződik a bioritmusod, mintha a négy fal között lennél.

Álmosan is menj ki a friss levegőre, hogy ébren tartson és optimizmust teremtsen benned a messze földön eltöltött időszakra.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!