Amikor azt gondoljuk, hogy ismerjük a múltat, akkor jön egy új felfedezés, ami képes teljesen átírni mindazt, amit eddig hittünk.
VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?
Amikor azt gondoljuk, hogy ismerjük a múltat, akkor jön egy új felfedezés, ami képes teljesen átírni mindazt, amit eddig hittünk.
Göbekli Tepével először a Netflixen találkoztam az Emberek az emberiség előtt című sorozatban, amire persze rásüthetjük, hogy itt-ott fikciókra, szubjektív véleményre hagyatkozik. Ettől függetlenül a dokumentumfilmek rengeteg olyan érdekes kérdést feszegetnek, melyekre a mai napig nem tudunk válaszokat adni. Ezért is olyan jó, amikor új információt tárnak elénk a tudósok egy-egy helyszínnel kapcsolatosan: ezúttal Göbekli Tepe került a porondra.
Egy ősi naptár, amelyet a törökországi Göbekli Tepe régészeti lelőhelyén fedeztek fel, új megvilágításba helyezi civilizációnk kezdetét. A felfedezés ugyanis nem „csupán” egy újabb kőből készült naptár a sok közül, hanem egy olyan kozmikus esemény bemutatója is egyben, amely talán az emberiség történelmét formálta át – drámai módon.
A naptár, ami újraírhatja az emberiség történelmét?
Göbekli Tepe Törökország déli részén található és már hosszú évtizedek óta lenyűgözi a régészeket hatalmas, faragott kőoszlopaival, titokzatos szimbólumaival. A helyszín jelenlegi tudásunk szerint 12.000 évvel ezelőttre nyúlik vissza, és ezzel valószínűleg az (általunk ismert) emberiség legkorábbi templomának tekinthető. Ami azonban Göbekli Tepét most igazán figyelemre méltóvá tette, az a kutatók által felfedezett ősi naptár.
Ez a naptár nem csak az évszakok követésére szolgált, hanem egy olyan üstökös becsapódás emlékét is őrzi, amely hatalmas változásokat indított el az emberi történelemben.
Dr. Martin Sweatman, az Edinburgh-i Egyetem kutatója vezette azt a csapatot, amelyik alaposabban megvizsgálta Göbekli Tepe kőoszlopain található szimbólumokat. Elemzésük során arra a következtetésre jutottak, hogy az itt található V-alakú jelek valójában egy kifinomult holdnaptár részei. Ez a naptár a hold- és napév közötti különbségek kiegyenlítésére szolgált. Minden egyes „V” egy napot jelöl, így az oszlop kiad egy 365 napos napévet. A felfedezés különösen figyelemre méltó, mert ha igaz, akkor a Göbekli Tepében élő emberek csillagászati ismeretei sokkal, de sokkal fejlettebbek voltak, mint korábban elképzelni mertük.
