Ez az út vezet a „világ szélére”

Ez az út vezet a „világ szélére”

Címlap / Kikapcsolódás / Utazás / Ez az út vezet a „világ szélére”

Az Antarktisztól alig 1000 km-re északra fekvő, mindössze két embernek otthont adó Caleta Eugenia a legdélebbi pont, ahová Chilében autóval el lehet jutni.

A turizmus fellendítése érdekében a chilei kormány 2019-ben várossá minősítette Puerto Williamst, így a település a Beagle-csatorna túloldalán fekvő, jóval nagyobb argentin riválisától, Ushuaiától elragadhatta a világ legdélebbi városa címet. Az új cím ellenére Chile antarktiszi tartományának fővárosa úgy néz ki mint egy kis falu. A lakosok nem zárják az ajtókat, a csendes utcákon pedig lovak és tehenek kószálnak.

A településnek nincs közúti összeköttetése a chilei Patagóniával, és csak hajóval vagy repülővel érhető el, ami csak még vonzóbbá teszi annak a kevés utazónak a szemében, akik ennyire délre merészkednek.

Távoli fekvése ellenére Puerto Williams gyorsan fejlődik. A városban jelenleg egy modern dokk épül, hogy nagyobb antarktiszi sétahajók is befuthassanak ide, és nemrég megnyílt egy jelentős társadalmi-ökológiai kutatóközpont is.

Dr John A Horsfall/istockphoto.com

A Villa Ukika

Az igazi különlegesség azonban a városból kelet felé az Y-905-ös úton látható, ami fehér kerítéssel körülvett tengerészházak, egymáshoz nem illő egy- és kétszintes polgári házak, és egy viharvert templom és egy maroknyi egyszerű üzlet és étterem mellett vezet el. Egy vendégház kertjében tábla hirdeti: „A világ végén vagy”.

Az aszfaltozott út a külterületen, Villa Ukika falucska közelében fut ki, ahol mintegy 50 őslakos yagáni lakos él. Őseik évezredeken át nomád, kenu alapú társadalmakban éltek a déli tűzföldön. A térség 19. század végi és 20. század eleji gyarmatosítása során erőszak, betegségek és kitelepítések pusztították el őket.

A Villa Ukikán túl az Y-905-ös út már csak egy kavicsos ösvény, és arról a hajóról kapta a nevét, amely Charles Darwin természettudóst szállította 1831-36-os úttörő dél-amerikai útjára. Házak itt már alig akadnak, csak néhány elhagyatott tanya utal arra, hogy van még élet a föld ezen déli pontján.

Erlants Perez Rodriguez/istockphoto.com

Fontos régészeti lelőhelyek találhatóak a területen

Régészeti lelőhelyek szempontjából ez a világ egyik legsűrűbb területe: az Isla Navarino szigetnek csupán egyharmadán mintegy 750 ősi yagán-lelőhelyet találtak. A sziget egészén valószínűleg 2000 lelőhely lehet, a legkorábbi körülbelül 7500 éves.

E gazdagság ellenére jelenleg csak korlátozott számú régészeti projekt zajlik Tűzföldön, köszönhetően a távoli fekvésnek, a közlekedési kihívásoknak és a kiszámíthatatlan éghajlatnak.

Az Y-905 út Caleta Eugeniánál ér véget. A tanyán mindössze két ember – egy apa és egy fiú – él, akik a haditengerészet gondnokaiként dolgoznak, állatokat tartanak és fát árulnak. Korábban már felmerült a terv, hogy az Y-905-ös utat további 20 km-rel meghosszabbítják Puerto Toro apró királyrák-halász településéig. Ez a Föld legdélebbi faluja, és jelenleg csak hajóval érhető el. Jelenleg azonban Caleta Eugenia a világ szárazföldön elérhető legdélebbi pontja, emiatt sokan gondolnak rá úgy, hogy ez a világ vége. Az itt élő apa-fiú páros szerint azonban minden csupán nézőpont kérdése, és lehet, hogy nem is a világ végén, hanem ott élnek, ahonnan minden út elindul.

VIDEO A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!