Túlnépesedik a Föld? Július 11 a népesedési világnap

Túlnépesedik a Föld? Július 11 a népesedési világnap

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / Túlnépesedik a Föld? Július 11 a népesedési világnap

Bár többféle okból itthon sokat halljuk, hogy nem születik elég gyerek, világviszonylatban nézve nemhogy elegen, de lassan túl sokan is vagyunk a bolygónkon. Július 11-e a népesedési világnap, amivel az ENSZ arra szeretné felhívni a figyelmünket, hogy amennyiben nem gazdálkodunk okosabban erőforrásainkkal, hamarosan nem fogja tudni mindannyinkat eltartani a Föld.

Ezen a napon született az 5 milliárdodik

A népesedési napot 1990 óta tartják, az ENSZ azért július 11-ét választotta, mert a statisztikák alapján ezen a napon születhetett meg az ötmilliárdodik ember. Demográfusok szerint 1999. október 12-én elértük a hatmilliárdot, 2011. október 31. után pedig már 7 milliárdan élünk a bolygón.

A 7 milliárdodik gyereknek egy Fülöp-szigeteki, két orosz, egy indiai és egy magyar babát is kikiáltottak, bár ez a cím természetesen csak jelképes, hiszen képtelenség lenne megmondani, pontosan ki született hétmilliárodiknak a bolygón.

Minden percben 141-gyel többen vagyunk

Az ENSZ adatai szerint a világon percenként 250 csecsemő születik, és ugyanennyi idő alatt 109 ember hal meg, tehát minden egyes nap minden egyes percében 141-gyel többen leszünk, a növekedés pedig természetesen egyre gyorsul, hiszen több ember több utódot is hoz a világra.

Bár a gyermekek születése jó hír, egyre több kutató aggódik a magasabb szinteken kiváltott következmények miatt. 

Annyi bizonyos, hogy a bolygónknak van egy fizikai korlátja, ami után már nem képes több embert élelemmel és ivóvízzel ellátni, a kérdés csupán az, hogy hol van ez a határ, és mikor érjük el.

Ijesztő jóslatok

Egyes becslések szerint nem is olyan sokára, 2050-re legalább kétszer annyi vízre és élelemre lesz szükségünk, mint amennyit most használunk, hogy eltartsuk belőle a Föld lakosságát.

A század végére ez a mennyiség már a mostaninak legalább háromszorosa lesz, pedig most is hatalmas készleteket használunk fel.

A legaggasztóbb talán, hogy véges készleteinkkel cseppet sem bánunk takarékosan, az ivóvízből például hatalmas mennyiséget használunk fel különböző ipari folyamatokhoz, miközben a világ több részén ma is problémát okoz, hogy mindenki iható folyadékhoz jusson.

Még a vizes palackokhoz is vizet használunk

Az egyetlen megoldást az jelentheti, ha kevesebbet, sokkal kevesebbet kezdünk el használni a tartalékainkból.

Persze, a probléma nem az, hogy napi két liter vizet iszunk, hanem az, hogy egyetlen, egy literes ásványvizes palack előállításához négy liter vizet használunk fel a gyártás során, úgy, hogy csak az Egyesült Királyságban az elmúlt évben 9 millió ásványvizes palackot dobtak a szemétbe – írja a Guardian.co.uk egy cikke.

A sokkoló tényeknek azonban itt nincs vége: egy pamut pizsama gyártása során 9 ezer liter vizet teszünk tönkre, és újabb 100 liter folyik el csészére való kávé előállítása közben.

A kevesebb gyerek a megoldás?

Egyre több kutató véli úgy, hogy az egyetlen megoldás az lehet, ha világméretű összefogással, és szükség esetén politikai nyomással változtatjuk meg a fogyasztói szokásainkat.

Értelemszerűen nem lehet az a megoldás, ha azt mondjuk, hogy ezentúl kevesebben, és kevesebb gyermeket vállaljanak, de az biztos, hogy az erőforrásainkat okosabban kell használnunk, ha azt szeretnénk, hogy a nyolcadik, kilencedik, vagy tízmilliárdodik gyereknek is jusson étel és víz.

Védjük a Földet!

Azzal, hogy szelektíven gyűjtjük a hulladékot, vagy elzárjuk a csapot fogmosás közben, még nem oldjuk meg a gondokat, hiszen ennél lényegesen összetettebb problémáról van szó, aminek orvoslásához magasabb szinteken is cselekednünk kell, a megoldás azonban a háztartásokban kezdődik azzal, hogy mindenki megteszi azt, amit ő személyesen tehet a bolygó jövőjéért.

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!