Kevés ijesztőbb dolog lehet, mint a saját halálunkra várni. Vannak, akik a pszichoszomatikus kábítószerek használata az ilyen helyzetekben nem csak indokolt, de akár ajánlott is lehet – természetesen ellenőrzött körülmények mellett.
Elképesztő változások
Hartle számára a pszilocibinterápia előnyei messze túlmutatnak azon, hogy egyszerűen csökkenti a haláltól való félelmét és szorongását. Azt mondja, hogy magát az élményt mélyrehatónak találta, és új hitet adott a halál utáni élet lehetőségében. „A halállal kapcsolatos nézeteim valóban rendkívüli mértékben megváltoztak” – mondja.
Hartle nem egyedül számol be ilyen pozitív válaszokról. Laurie Brooks, az 53 éves nő Abbotsfordból (British Columbia) szintén a csoport tagja volt, akik tavaly engedélyt kaptak a pszilocibinterápia kipróbálására Kanadában. Vastagbélrákja van, és 2019 augusztusában orvosai azt mondták neki, hogy már csak hat hónaptól egy évig tarthat az élete. Ekkor kezdett érdeklődni a pszichedelikus terápia iránt.
„Ha ez nekem való, nem akartam sírni és depressziós lenni” – mondja. „Tehát megtettem az utazásomat, és ez nagyon mély változást hozott. A kétségbeesett, egyedül és gyásztól sújtott érzés után másnap úgy éreztem, mintha láthatnám a rákomat egy dobozban magam mellett a földön. Éreztem, hogy irányítok, nem pedig a betegség irányít engem, és ez óriási változást hozott. Rengeteg gyógyulás származott ebből.”
A világban több országban is folyik kutatás a jelenleg illegálisnak számító kábítószerek egészségügyi felhasználását illetően, és egyre több helyen van lehetőség arra, hogy a krónikus betegek élhessenek ezekkel a szerekkel. Lehet, hogy Kanada lesz a következő, ahol a végstádiumban lévő betegek halálát ma még minden körülmények között illegálisnak kikiáltott szerekkel könnyítik majd meg.