Ezért lesznek nagyobb eséllyel rákosok a több műszakban dolgozók

Ezért lesznek nagyobb eséllyel rákosok a több műszakban dolgozók

Címlap / Életmód / Egészség / Ezért lesznek nagyobb eséllyel rákosok a több műszakban dolgozók

Korábbi kutatásokból már tudjuk, hogy az éjszakai munkavégzés sajnos nagyon káros az egészségünkre nézve. Most talán azt is sikerült kideríteni, miért!

A Washingtoni Állami Egyetem Egészségtudományi Alvólaboratóriumának segítségével készült az a tanulmány, amiben a kutatók megvizsgálták, milyen összefüggés van az éjszakai műszak és a különféle rákos megbetegedések között. Az már ismeretes tény, hogy elsősorban a daganatos megbetegedések azok, amiknek fokozottan ki vannak téve azok, akik éjszaka is dolgoznak. 

„Egyre több bizonyíték van arra, hogy a rák gyakoribb az éjszakai műszakban dolgozók körében, ami miatt a WHO az éjszakai munkát a valószínűleg rákkeltő csoportba sorolta”

-nyilatkozta Shobhan Gaddameedhi társszerző.

Vajon miért?

Úgy tűnik, hogy a normális bioritmus felborulása (ami azt jelenti, hogy nem alkalmazkodunk az éjszakák és a nappalok váltakozásához) oda vezet, hogy bizonyos gének kórosan aktívvá válnak. Ez növeli a DNS-károsodás kockázatát, ami már egyenes úton vezet a rák kialakulásához. De ne rohanjunk ennyire előre!

A tanulmányból kiderült, hogy az éjszakai műszak nem csak azzal jár, hogy a DNS-ünk hatványozottabban károsodik, hanem azzal is, hogy a természetes, DNS-javító mechanizmusaink eredményessége csökken. Ezek a körülmények külön-külön is azt vonhatják magukkal, hogy fokozottan ki vagyunk téve a rákos megbetegedések kockázatának. Együttesen pedig még nagyobb az esély arra, hogy szembe kell néznünk egy igen komoly betegséggel. 

eclipse_images/istockphoto.com

A kutatók elmagyarázták, hogy az agyi aktivitást vezérlő, úgynevezett belső óránkhoz hasonlóan a testünk szinte minden sejtében működik egy szerves biológiai óra. Ennek az órának az a feladata, hogy szabályozza az egyes sejten belüli folyamatokat, géneket, amelyek a napszaktól függően eltérően működnek. A kutatók azt feltételezik, hogy a rákos gének is hasonló módon léphetnek működésbe és aktívabbak lehetnek, ha a saját biológiai óránk valamilyen okból kifolyólag felborul, megváltozik.

Így zajlott a kísérlet

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»