7 tipp a sikeres állásinterjúhoz

7 tipp a sikeres állásinterjúhoz

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / 7 tipp a sikeres állásinterjúhoz

Amikor munkát keresünk, vagy interjúra megyünk, nagyon sok múlhat olyan apróságokon is, amikre nem is gondolnánk. Az alábbi tippek mellett azonban a legfontosabb, hogy ne görcsöljünk. Ne felejtsük el, a másik is ember, ő sem tökéletes.

Öltözködés

Nagyon fontos, hogy megfelelően válasszuk ki az öltözéket egy interjúra. Ennek ezért van nagy jelentősége, mivel a rólunk kialakuló képet nagyban befolyásolja, hogy mit lát először az kérdezgető kolléga.
Figyeljünk, hogy ne legyünk alul-öltözöttek, a szoknya vagy nadrág ne legyen rövid, vagy túl rövid, mindenképpen elegánsan jelenjünk meg. De figyeljünk az egyensúlyra. Ha olyan ruhába kényszerítjük magunkat, ami nagyon távol áll tőlünk, akkor csak feszengeni fogunk a beszélgetés közben.

Önéletrajz

Amikor elküldjük az önéletrajzunkat, akkor figyeljünk, hogy az röviden és tömören tartalmazza rólunk az információkat. Ez azért fontos, mert egy HR-es munkaerő akár több 100 jelentkezést is átböngészik hetente, így nem lesz ideje a szépen megfogalmazott, kerek mondatokat átnyálazni.
Fontos az is, hogy hibamentes legyen, aktuális dátum legyen rajta, valamint „aláírás”, vagyis a végén is tűntessük fel a nevünket. Mindenképpen érdemes odafigyelni az apróságokra is, hiszen aki olvassa, az első hibánál a kukába dobhatja az önéletrajzunkat, azzal a felkiáltással, hogy ha már itt hibázunk, akkor mi lesz később.

Motivációs levél

Ha mindenképpen szeretnél magadról többet megosztani, annak tökéletes eszköze a motivációs levél, azonban csak óvatosan. Ennek nem az a funkciója, hogy kifejtsd, amit az önéletrajzodban leírtál, hanem az, hogy megmutasd, nálad jobb jelölt nincs erre a munkára.
Akkor is érdemes mellékelni egy motivációs levelet, ha azt nem kérik külön, legfeljebb nem olvassák el, de jó esetben jobban felfigyelhetnek ránk.

Interjún

Fontos, hogy pontosan érkezzünk az interjúra, semmiképpen se késsünk, de túl korán se menjünk be. Ha mégis hamar érkezünk, inkább sétáljunk pár percet a környéken, legalább át tudjuk gondolni, hogy mit fogunk mondani, tenni. Amikor az interjúztatóval találkozunk, akkor legyünk határozottak, de ne fenyegetőek.
Lépjünk oda hozzá, határozottan üdvözöljük, és fogjunk kezet. A lényeg, hogy ne legyen nagyon puha az üdvözlés, de a másik kezét összeroppantani is szigorúan tilos!

Nézz utána a cégnek

Jó pontokat tudsz szerezni, ha nem vagy teljesen elveszett az adott céggel kapcsolatban. Szánj rá egy kis időt és olvass utána, hogy mivel foglalkozik, milyen eredményei, esetleg emlékezetes érdemei vannak.
Nyugodtan kutakodj fórumokon is, mert itt az is kiderülhet, ha ne adj’ isten nem érdemes elmenned az interjúra, mert komolytalan az ajánlat, és már másokat is beugrattak vele.

Testbeszéd

A rólunk kialakult vélemény egy része tudatos, egy része azonban tudat alatti. A testbeszédünk is sokat elárul egy HR-es embernek, hiszen kifejezetten figyeli azt. Lehetőleg ne süssük le a szemünket, hanem figyelmesen függesszük azt a másikra. Ha lefelé nézünk, az bizonytalanságra utal.
Ne tegyük keresztbe a kezünket, mert az azt mutatja, hogy bezárkóztunk, védekezünk. Lehetőleg mellőzzük az orrunk érintését is, mert ez bizonytalanságot, esetleg hazugságot fejez ki, valamint nagyon fontos, hogy ne nézegessük az óránkat. Koncentráljunk az interjúra, a legtöbb esetben nem tart tovább fél – háromnegyed óránál.

+tipp

A közösségi oldalakon elhelyezett fényképek és videók sokszor kerülnek a HR-esek érdeklődésének homlokterébe. Lehetőleg ne legyenek fenn olyan dolgok, amiket nem szeretnénk, ha a leendő főnökünk látna.
Szintén jó, ha nem beceneves, vagy fantázianeves e-mail-címről küldjük az életrajzokat. Ehhez inkább hozzunk létre egy hivatalos fiókot.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!