A WHO ajánlása szerint a kisbaba számára hat hónapos koráig a kizárólagos anyatejes táplálás az ideális, majd a hozzátáplálás mellett lehetőség szerint kétéves koráig érdemes folytatni a szoptatást, vagy akár tovább is. A szoptatással kapcsolatban az átlagember mégis inkább csecsemőt vizualizál, mintsem már járni, akár beszélni tudó kisgyermeket. Noha a szoptatás jótékony hatásait – anyára és gyermekre nézve egyaránt – talán senki sem vitatja, a hosszan tartó szoptatásról megoszlanak a vélemények. A témát Németh Zsófia klinikai szakpszichológussal jártuk körbe.
Hadd említsek néhány egyszerű, gyakorlati példát. Amikor a kétéves gyereknek négy rágófoga jön egyszerre, milyen jó, hogy a fogzási fájdalmat szoptatással lehet csillapítani gyógyszer beadása helyett. De egy érzelmileg nehéz napot is könnyebb lezárni egy kapcsolatregeneráló, feszültségelsimító szopizással, természetesen akár más stresszoldó eszköz nyújtása mellett.
A közvélekedéssel ellentétben a gyermek hosszú távon nem azt tanulja meg ebből, hogy mindenre a cicizés a megoldás, sokkal inkább azt, hogy biztonságban van, a környezete válaszkész, az ő igényei fontosak és kielégíthetők. A testi érintés varázslatos és jótékony hatalmáról pedig talán nem is kell külön beszélnünk.
Vajon igaz az a sztereotípia, hogy a hosszan tartó szoptatás gátolja a kisgyermek önállósodását és nehézségeket okozhat a bölcsődei/óvodai beilleszkedés során?
Minden gyerek, minden anya-gyerek kapcsolat és minden közösségbe való beilleszkedési folyamat más és más, egyedi és sok összetevős. Nagy hiba lenne kijelenteni, hogy a hosszan szoptatással egyenes út vezet az önállósodási nehézségekhez. A hosszan szoptató anyák Facebook-csoportjában gyakran felmerül ez a téma, így első kézből tudom tolmácsolni az édesanyák tapasztalatait, mely szerint gyermekeik önállóak, kiegyensúlyozottak, alacsony érzelmi stressz jellemzi őket, kíváncsiak, kreatívak, jól kezelik indulataikat.
A bölcsődei, óvodai beiratkozás kapcsán sokszor felmerül a kérdés, hogy az otthon kizárólag cicin elaltatott gyerek vajon képes lesz-e az intézményben elaludni? A tapasztalat az, hogy a legtöbben zökkenőmentesen alszanak el, ugyanúgy, mint nem szoptatott társaik, hiszen önmegnyugtatásukra más eszközrendszer is rendelkezésükre áll már, amit az anya hiányában képesek aktiválni.
Van egy olyan életkor, amikor valóban tanácsos elválasztani a gyermeket, még ha ő ezt nem is akarja?
A szopási igény ösztön evolúciósan és élettanilag kb. hétéves korig él, a legtöbb gyermek két és fél és hét éves kor között választódik le. Egyéves kor előtt ez ritkán történik meg, olyankor inkább szopási sztrájkról beszélünk, aminek a megoldása nagyobb odafigyelést, kitartást, szükség esetén szoptatási tanácsadó bevonását igényli.
Bizonyára találnánk olyan extrém esetet, amikor már valóban ideje lenne a leválasztódásnak, de én itt sem a leválasztást tartanám elsődleges célnak, hanem annak a problémának a közösen történő körbejárását, milyen az anya-gyerek kapcsolat, családi és párkapcsolati dinamika és még sorolhatnám a fontos tényezőket. A patológiás kapcsolódás vagy zavart személyiségfejlődés nem a hosszú távú szoptatás egyenes ágú következménye.
Kétgyermekes anyaként hogy viszonyulsz a szoptatáshoz, mik a személyes tapasztalataid?
Az első kislányom születésekor semmit nem tudtam a szoptatásról, aztán ahogy megadatott, hogy megélhessem a szoptatás örömeit és segítő erejét, egyre jobban elmélyültem a témában. Érdekel az anyatej összetétele, varázslatossága, a természet zsenialitása, a szoptatás lélektani háttere, kapcsolati aspektusa. Kislányom pont két és fél éves koráig szopizott, nem így terveztem, nem is tudtam elképzelni a gyermek előtti életemben egy totyogó szoptatását, de teljesen természetesnek éltük meg, életünk szövetének része lett.
Fokozatosan választódott le. Szoptattam őt várandósan, majd tandem (amikor már a kistestvére is megszületett) és hosszan. A hordozással együtt sok érzelmileg nehéz helyzetből segített ki minket, legyen szó betegségről, fájdalomról, szeparációs szorongásról, rosszkedvről. Nyilván más, a korának megfelelő, érettebb érzelemszabályozási eszközök mellett. Nagy alázatot és hálát érzek a szoptatás iránt, és remélem, hogy a jelenleg nyolc hónapos kisbabámmal is sokáig tudjuk közösen élvezni a szoptatás áldásos hatását.