Tudományos alapok: ilyen hatással van a teljes értékű növényi étrend az egészségre

Tudományos alapok: ilyen hatással van a teljes értékű növényi étrend az egészségre

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Tudományos alapok: ilyen hatással van a teljes értékű növényi étrend az egészségre

Az elmúlt években növekvő figyelem irányul a növényi alapú, valamint a teljes értékű növényi étrendre, illetve az egészségünkre gyakorolt hatásaikra. Mi az, amit már most biztosan tudunk róluk?

Az elmúlt években számos kutatás vizsgálta a teljes értékű növényi étrendek egészségügyi előnyeit. Vajon minek tudhatóak be? A kutatók szerint elsősorban annak, hogy a tudatosan összeállított, növényi alapú (tehát kb. 90%-ban növényekre építő) vagy teljes értékű növényi étrendek tápanyagbevitele kiemelkedő.

Ezek az irányzatok rostokban, antioxidánsokban igen gazdag táplálkozást feltételeznek, miközben a telített- és transzzsír, valamint koleszterintartalmuk nulla vagy csaknem nulla.

De elvétve tartalmaznak aromákat, ízfokozókat, adalékokat, feldolgozott alapanyagokat is. Elsősorban ezeknek köszönhető, hogy a növényi étrendeknek hála számos betegség kialakulásának esélye csökken, miközben az általános jólét nő. 

Milyen egészségügyi előnyök jellemzőek?

A növényi étrenddel összefüggésbe hozták a krónikus betegségek kockázatának csökkenését: a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás, a cukorbetegség és bizonyos daganatos betegségek kockázata is jóval alacsonyabb lehet azoknál, akik ügyelnek arra, hogy jól összeállított növényi étrendet kövessenek. Egyszóval mindaz, ami manapság az elsődleges helyen szerepel a kórházi listákon, drasztikusan visszaszorítható, ha megfelelően étkezünk. Természetesen ki kell emelni, hogy az étkezés fontos, de csak az egyik fontos része a teljes életmódnak.

A tudatossággal elért eredményeket fokozni tudjuk a testmozgás bevezetésével, a függőségek elhagyásával, a megfelelő stressz kezeléssel és alvási rutin kialakításával, de még a helyes légzéssel is.

Mivel a növényi étrend alapvetően kalóriában szegény, ellenben tápanyagban sűrű alapanyagokra épít, segít az ideális testsúly megtartásában vagy elérésében – ez máris egy annyira fontos pont, ami megalapozza az összes jótékony hatást, amit ennek az életformának tulajdoníthatunk. A háttérben főleg az emésztésre gyakorolt pozitív hatás áll, ami ugyan nagyon összetett kérdés, de a növényi étrend a leggazdagabb lehetőség, ha a rostokat vesszük figyelembe.

Amikor minden étkezésünk bázisát (akár teljes egészét), növények alkotják, akkor kimaxoljuk a rostbevitelünket – hiszen rostokat csak a növények tartalmaznak, az állati eredetűek egyáltalán nem.

A növények rosttartalmuknál fogva egyértelműen támogatják az emésztési folyamatokat, jól megpörgetik az anyagcserét, sokáig laktatnak és ezáltal elősegítik az ideális testsúly elérését, megtartását. Ezek után már csak hab a tortán, hogy rostokra van szükségük a beleinkben levő, jótékony bélbaktériumoknak is a szaporodáshoz, immunrendszerünk erősítéséhez is. Ha nem tápláljuk őket, nem tudnak pozitív hatást kifejteni, de ha igen, akkor annál inkább segítik testünk működését.

vaaseenaa/istockphoto.com

De mit jelent a jól összeállított?

Már csak a korábbiakból is látszik, hogy a teljes értékű növényi étrendek számos módon hozzájárulhatnak az egészségéhez és jólétéhez. Mégis ki kell emelni, hogy az egyéni szükségletek változnak. Bár ez távolról sem csak a növényi étrend vonatkozásában állja meg a helyét, minden étrend esetében igaz, hogy időről időre szükség lehet finomhangolásra, újragondolásra. Természetesen más igényei vannak egy várandós kismamának, mint egy felnőtt férfinak, aki szeretne megszabadulni a feleslegétől.

Szerencsére már hazánkban is egyre több dietetikus, táplálkozási tanácsadó nyitott rá, hogy ezzel az irányzattal mélyrehatóbban foglalkozzon és hasznos meglátásokkal, javaslatokkal lássa el a hozzá forduló vendégeket. 

Az mindenesetre biztos, hogy a teljes értékű, növényi étrendek alapját az alábbi alapanyagok alkotják: hüvelyesek, zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák, diófélék, magvak, valamint ezeknek helyesen, optimálisan feldolgozott verziói. Ugyan nem a növények közé tartozik, de a gombák is helyet kapnak a legtöbb irányzatban. A gyógynövények széles skálája is megtalálható bennük, valamint az olyan szuperfoodok, mint amilyenek a fűszerek, algák.

A helyes és tudatos növénypárosítás nem csupán a fehérjék optimálisabb hasznosulását segíti, hanem az egyes hatóanyagok felszívódását is képes fokozni, magasabbra szinte emelni.

A kulcs talán mégis inkább abban van, hogy ezek a gyógyító étrendek valóban a teljes értékűségre helyezik a hangsúlyt. A legegyszerűbb és legegészségesebb főzési technikák kerülnek porondra, miközben a feldolgozott, félkész és kész ételek a boltokban maradnak.

Nyitókép: eclipse_images/istockphoto.com

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!