Mi a tejpangás és mit tehetünk ellene?

Mi a tejpangás és mit tehetünk ellene?

Címlap / Életmód / Család / Mi a tejpangás és mit tehetünk ellene?

A szoptatás elején könnyen előfordul, hogy a tejcsatornák elzáródnak, a mellek pedig kifejezetten fájdalmasak, érzékenyek lesznek. Fontos, hogy megtaláljuk ennek az okát, és tegyünk meg mindent annak megoldásáért, hogy a szoptatás zökkenőmentes legyen. Általában elég csupán néhány dolgot betartanunk mindehhez!

Szoptatási rend

Manapság megoszlik a vélemény arról, hogy a rendszeres vagy az igény szerinti szoptatás az ideálisabb. Annyi azonban biztos, hogy egy bizonyos idő elteltével a tejet el kell távolítani a mellekből, nehogy elkezdődjön a tejpangás.
Erre természetesen a legjobb módszer a szoptatás, amit a tejbelövellés utáni néhány napon mindenképpen érdemes minimum 2-3 óránként végezni.

Szoptatások közti idő

Ha tejpangásra utaló jeleket tapasztalunk, akkor annak egyik oka lehet az, hogy az anyák ritkább szoptatási rendet szeretnének bevezetni, mint ahogy azt a tejtermelés diktálná.
Vagyis hiába szeretnénk minél előbb beállítani egy rendszert a mindennapokba, ha kialakul a tejpangás, akkor érdemes inkább visszaváltani sűrűbb etetési rendre, hogy a termelődött tej időben felhasználásra kerüljön.

Fejés

A fejés jó eszközünk lehet arra, hogy megkíméljük magunkat a tejpangás okozta kellemetlenségektől, fájdalomtól. Ha a melleink megkeményednek szoptatás előtt, akkor érdemes megpróbálkozni azzal, hogy egy kis tej lefejésével könnyítsünk a feszülésen, és utána kezdünk neki a szoptatásnak.
A mellek kiürítése is nagyon fontos, ezért szoptatás után a maradékot is összegyűjthetjük fejéssel.

Mellek sorrendje

A tejpangás megelőzésében vagy megállításában nagyon fontos szerep jut a mellek minél alaposabb kiürítésének a szoptatások alatt. Ezért érdemes mindig azzal a mellel kezdeni a szoptatást, amelyikben érezzük, hogy több tej van, mivel így a kicsi ezt biztosan kiüríti az evés alkalmával.
Ha figyelünk arra, hogy a következő szoptatásnál a másik mellet vegyük előre, akkor a kiürítés rendszeres és megfelelő lesz.

Melltartó

A nem kényelmes, túl szoros, vagy rosszul szabott melltartó szintén oka lehet a tejpangásnak. A kismamák sokszor alszanak melltartóban, így az könnyen megnyomhatja a tejcsatornákat, amelyek ezáltal ideiglenesen elzáródhatnak.
Válasszunk kényelmes, a mell alakját követő melltartót, és lehetőleg kerüljük a merevítőket is. A jó minőségű szoptatós melltartó a legjobb választás minden szempontból.

Borogatás

Ha melleink megkeményednek, fájdalmasakká válnak, akkor ne várjuk meg, hogy a helyzet magától megoldódjon, inkább alkalmazzunk házi módszereket. Ilyen például a kellemesen meleg, vizes borogatás, amelyet szoptatás előtt érdemes alkalmazni.
Ilyenkor gyakran előfordul, hogy néhány csepp távozásával megkönnyebbül a mell, és a fájdalom szinte azonnal megszűnik vagy enyhül.

Masszírozás

A borogatás előtt vagy akár azzal együtt is végezhetünk masszírozást. Ezt természetesen érdemes nagyon óvatosan csinálni, nehogy további problémákat idézzünk elő, de a finom mozdulatok biztosan jó hatással lesznek a tejpangásra.
Amint fájdalmat érzünk vagy azt, hogy a mozdulatok nem esnek jól, inkább hagyjuk abba, és próbáljunk ki egy biztosan kellemes módszert, például a borogatást.

Fáradtság

A szoptatási időszak egyik, szinte feloldhatatlan ellentmondása az, hogy a frissen édesanyává vált nőknek meg kell küzdeniük az új szerepkörükkel, a hormonjaik diktálta hangulatingadozásokkal, a környezetükből érkező, általában ellentmondó információkkal és nem utolsó sorban a fáradtsággal.
Ezek kombinációja egyértelmű stresszhelyzetet teremt, amely során ráadásul az egyetlen egybehangzó tanács az, hogy ne stresszeljenek – ami nyilván sokszor kivitelezhetetlen.

Vérkép

A fáradtságon, a stresszhelyzeteken és a melltartókon kívül a vérkép is okozhat tejpangást. Vashiányra is lehet a jelenség hátterében, ezért érdemes az orvosunkkal konzultálni ezzel kapcsolatban.
Magas vastartalmú ételekkel is sokat tehetünk azért, hogy szervezetünk megerősödjön és a szoptatás problémamentes legyen. Ne várjuk meg, amíg nagyobb lesz a probléma, inkább reagáljunk már az első tünetekre!

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!