Így tehetsz a tavaszi fáradtság ellen

Így tehetsz a tavaszi fáradtság ellen

Címlap / Életmód / Egészség / Így tehetsz a tavaszi fáradtság ellen

Végre tavasz van, nem kell többet a négy fal között kuksolni! Csalogat a friss tavaszi levegő és a madarak csicsergése, de a fáradtságtól nem tudunk elindulni, inkább aludni volna kedvünk. Mi az oka, hogy a langyos napsugarak melengető fényében nem erősnek, hanem fáradtnak érezzük magunkat?

Ingadozó vérnyomás

A hideg téli hónapok utáni felmelegedés miatt a vérnyomás szintje hirtelen lecsökken, és jellegzetes tüneteket okoz azoknál, akik erre érzékenyek.

Ilyen tünet többek között a fáradékonyság, a gyengeség, az aluszékonyság, az ingerlékenység, az étvágytalanság, a feledékenység, a fejfájás és az izomgyengeség. A tavasz fizikai és szellemi aktivitásunkra egyaránt hatással lehet.

Hormonális hatások

A szervezet téli üzemmódról tavaszira vált. Ilyenkor a szokásosnál rosszkedvűbbek, gyengébbek, és szellemileg kevésbé koncentráltak vagyunk. A fáradtságérzet kialakulásának hormonháztartásunk az okozója. Főként a melatonin és a szerotonin hormonok szezonális ingadozása miatt jelennek meg a tünetek. Télen, amikor kevesebb a napfény, a szervezetünk több melatonint állít elő, ezért megnő az alvásigényünk.

A tavasz közeledtével viszont hosszabbodnak a nappalok, több fény éri a szervezetünket, így csökken a melatoninszint, emiatt viszont felborul az alvás-ébrenlét ritmus. Az alacsony szerotonin-szint depressziót vált ki. Ellentétesen működik a melatoninhoz képest, mivel az erős fény fokozza a termelődését. Mivel a tavaszi napsugarak eleinte langyosak, nem pedig szikrázóak, időre van szükségünk ahhoz, hogy a raktáraink újra feltöltődjenek.

Fizikai és lelki kimerültség

A tavaszi kimerültséget a testben jelenlévő ásványisó- és vitaminhiány is okozhatja. Télen a hormonális szükségleteink szerint több kalóriát veszünk magunkhoz és kevesebbet mozgunk, mint az év más időszakában. Ilyenkor a gyümölcsök és zöldségek veszítenek vitamintartalmukból, ebből adódóan vitaminhiányok léphetnek fel, elsősorban a vízben oldódó vitaminok és az antioxidánsok tekintetében.

A hirtelen jelentkező fáradtság együtt járhat átmeneti rosszkedvvel, depressziós tünetekkel. A depresszió időtartama lehet szezonális, mégis a betegeknél általában inkább genetikai, hormonális vagy kémiai tényezők váltják ki. A stresszes élethelyzetek is képesek előidézni az életünkben depressziós periódusokat.

Tippek a fáradtság leküzdéséhez

Használd ki, hogy odakint süt a nap, és kellemesen langyos az idő! Mozogj sokat, hogy felgyorsuljon az anyagcseréd, immunrendszered és izmaid megerősödjenek! Ha nem vagy elégedett azzal a mozgásformával, amit kiválasztottál, próbálj ki egy másikat, próbálj ki többet is!

testmozgással felszabaduló endorfin javítja a közérzetedet. Tanulj meg meditálni, ha pedig már elsajátítottad, gyakorold sokszor, minden nap egy keveset, és próbáld harmóniában tartani a lelkedet.

Táplálkozás

Igyál sok folyadékot: ásványvizet, szűrt vizet, frissen facsart gyümölcsleveket, herbateákat! Az intenzív mozgás és a bőséges folyadékbevitel következtében hamar megszabadulsz a szervezetedben lerakódott méreganyagoktól.

A csalántea magas vastartalmú, segít elkerülni vagy megszüntetni a vérszegénységet. Egyél sok gyümölcsöt, zöldséget és tejterméket!

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!