Így találd meg a számodra tökéletes mosógépet

Így találd meg a számodra tökéletes mosógépet

Címlap / Otthon / Háztartás / Így találd meg a számodra tökéletes mosógépet

Ha új mosógépre van szükségünk, számos kérdés merülhet fel azzal kapcsolatban, milyet válasszunk. A kereskedelmi kínálat rendkívül széles, így mindenki megtalálhatja a számára leginkább megfelelőt, de jelentős eltéréseket tapasztalhatunk az árakban. Az alábbi összeállítás abban igyekszik segíteni, milyen szempontokra érdemes figyelni, hogy hosszútávon is elégedettek legyünk a választásunkkal. (x)

Az első dolog, amiről mindenképpen érdemes beszélni, a gép várható élettartama. Ezt a kérdést övezi a legtöbb félreértés, hiszen napjainkban a mosógépet átlagos élettartama lényegesen rövidebb, mint a korábbi évtizedekben. A megkérdezett szakeladó szerint a magyarázatot az innovációkban kell keresni; ma már egy 8-10 éves készülék sokak számára elavultnak tűnik, ezért le is cserélik újabb modellre, még akkor is, ha egyébként megfelelő állapotban van.

Tény, hogy ez a vásárlói viselkedés arra kényszeríti a gyártókat, hogy rövidebb élettartamra optimalizálják a készülékeket, így csökkentve azok árát; a legtöbb esetben minimálisabb gyengébb anyaghasználattal és fejlettebb gyártástechnológiával történik mindez. Ez azonban nem jelenti azt, hogy rendeltetésszerű használat és szükség szerinti szervizelés esetén ne várhatnánk kifejezetten hosszú élettartamot a mai mosógépektől. Fontos azonban, hogy olyan gyártmányt válasszunk, ami megfelelő szervizháttérrel rendelkezik a térségünkben is.

Ha a számunkra tökéletes gépet keressük, választanunk kell az elérhető típusok között. A hazai kínálatban jellemzően háromféle megoldással találkozunk: hagyományos elöltöltős, felültöltős és keskeny elöltöltős gépekkel. Elsősorban a rendelkezésre álló szabad hely határozza meg, melyiket érdemes választanunk. A hagyományos gépek rendelkeznek a legnagyobb helyigénnyel, ehhez jó energiahatékonyság és jelentős dobkapacitás társul. A felültöltős mosógépek elsősorban a helytakarékosságot szolgálják, viszont a szerkezeti kialakításuk miatt kevésbé energiatakarékosak. A két típus előnyös tulajdonságait egyesítik a keskeny elöltöltős készülékek.

Mindenképpen érdemes figyelmet fordítani a dobkapacitásra is. A legtöbb felhasználó a „minél nagyobb, annál jobb” elvet követi a kiválasztásnál, ez azonban csak akkor jó ötlet, ha a mosást minden esetben megtöltött dobbal végezzük. Féltöltetek esetén jelentős energiaveszteséget kell elkönyvelni. Persze érdemes tudni, hogy a problémára van technikai megoldás, ez az úgynevezett súlyautomatika. Viszont az ilyen gépekért jellemzően magasabb árat kell fizetnünk. Érdemes lehet figyelembe venni az alapvető ajánlásokat, miszerint egyedül élők számára 4 kg, pároknak 5-6 kg, családoknak 7+ kg dobkapacitás ajánlott, persze ezt felülírhatják a mosási szokások.

Az energiatakarékosságnak természetesen nem csak a megfelelő dobkapacitás a feltétele. Érdemes tudni, hogy a gyártók kötelesek feltüntetni az energiaosztályt; minél magasabb a besorolás, a készülék annál energiatakarékosabb. Megnehezíti a dolgot, hogy az idei évben megváltoztak a besorolások, így a régi és az új készülékek összehasonlítása bonyolulttá vált, az új készülékeket azonban összehasonlíthatjuk egymással. Az „A” energiaosztállyal jelölt gépek a leginkább gazdaságosak.

További szempontokra is érdemes figyelni. Előfordulnak esetek, amikor nem elégedhetünk meg az alapszintű mosási programokkal. Ha kisbaba érkezik a családba, antibakteriális programra lehet szükség. Noha minden készülék rendelkezik alap programokkal, néha többre van szükség.

Végezetül szót kell ejteni a zajszintről is.

Amennyiben a készüléket nyitott térben kell elhelyeznünk, illetve a nem megfelelő falvastagság miatt zavaró lehet a centrifuga hangja, részesítsük előnyben a zajcsökkentő megoldásokkal rendelkező készülékeket! Ezek akár 40 decibel alatti értéket érhetnek el.

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!