A székrekedés sokak életét megkeserítheti. E kellemetlen állapot mögött számos tényező húzódhat meg, köztük az alacsony rostbevitel, dehidratáció, mozgásszegény életmód, vagy akár bizonyos gyógyszerek mellékhatásai. Mindez pedig nem csak kellemetlen érzést okoz, hanem hosszú távon komolyabb egészségügyi problémákat is magában hordozhat. Szerencsére a székrekedés kezelése nem feltétlenül igényli kemény gyógyszerek alkalmazását – természetes módszerekkel is hatékonyan enyhíthetünk a tüneteken.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
A rostban gazdag étrend szerepe
Mindenki által jól ismert tény, hogy a rostok elengedhetetlenek az emésztőrendszer megfelelő működéséhez. A rostok fő funkciója, hogy növelik a széklet térfogatát, elősegítve annak könnyebb továbbhaladását a bélrendszerben. Az ember napi rostszükséglete változhat az életkor, nem és életmód szerint, de általában legalább 25-30 grammra van szükség a megfelelő emésztés felé.
A napi rostmennyiség növelése többek között egyszerűbb, mint gondolnánk. Az étrendbe érdemes minél több zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonát beépíteni. Kiváló rostforrás például a leveles zöldségek, mint a kelkáposzta vagy a spenót, valamint a gyümölcsök közül az alma, körte és a bogyós gyümölcsök. Érdemes kerülni a feldolgozott élelmiszereket, amelyek gyakran nemcsak alacsonyabb rosttartalommal rendelkeznek, de különféle adalékanyagokat is tartalmazhatnak, amik tovább nehezíthetik az emésztést.