A rendszeres séta életet menthet!

A rendszeres séta életet menthet!

Címlap / Életmód / Egészség / A rendszeres séta életet menthet!

Az emberek nagy része nem tud és nem is akar futni. Elgondolkoztam ezen, és rájöttem, őseink sem futkároztak, főleg nem cél nélkül. Életmódjuk a gyűjtögetésre alapult, és ha paraszti eszünket használjuk, rájövünk, hogy a megfelelő mennyiségű étel beszerzését csak több tíz kilométeres sétával oldhatták meg. 

Miért jobb a séta?

A séta a tökéletes fizikai aktivitás. Elsősorban biztonságos, ami nem elhanyagolható annak tükrében, hogy ha valaki sok év után – kiesve a gyakorlatból – szeretne valamilyen testmozgást végezni. Másodsorban nincsenek mellékhatásai, mint például a futásnak, ami nagy terhet ró a térdízületre.
Séta alkalmával – ugyanúgy, mint a többi testmozgásnál – endorfin, a szerotonin és dopamin szabadul fel, ám csak fokozatosan, így a leghatékonyabb mozgásfajta a depresszió ellen. Az Illinois-i Egyetem kutatói, önkéntesek részvételével bebizonyították, hogy a napi séta növeli az agy méretét – egy éven keresztül, napi 40 perces séta 2 százalékkal növelte az emlékezőközpontot az agyban.

Séta, megelőzésre

Az intenzitás pótolható az időtartammal, ami azt jelenti, hogy 30 perces, lendületes ütemű, naponta végzett séta már elegendő ahhoz, hogy számos betegség rizikóját csökkentsük.
A séta csökkenti a vérnyomást, megakadályozza a vér besűrűsödését és a vérrögképződést, így csökkenti a szívinfarktus és a stroke kockázatát.

Séta az egészségért

Idősebb korban, csak étkezés szabályozásával, nehezebb megőrizni az egészséges testsúlyt, de 30 perces sétával hozzásegíthetjük ehhez a szervezetet, illetve segítjük vele az anyagcsere-folyamatokat is.
A séta elősegíti a salakanyag gyorsabb kiürülését a bélrendszerből, így hatékony lehet a vastagbélrák megelőzésében. A kettes típusú diabétesz megelőzésére is bizonyítottan jó a séta, ahogy a csontritkulást is késlelteti.

Séta a szépségért

Amikor reggel tükörbe nézünk, egy civilizációtól kifáradt arc tekint vissza ránk. A szépség belülről fakad, így, ha zilált a lelkiállapotunk, nincs a festékmennyiség, ami ezen változtathat. A séta segít rendszerezni gondolataidat, vagy csak egyszerűen kikapcsol, mert más, egyéb vizuális ingerek kötik le elménket, melyek a problémát kiszorítják egy időre. Pont annyi időre, hogy pihenhetünk kicsit.
A rendszeres friss levegő pedig bőrödnek tesz jót, különösen, ha zöldövezetben sétálunk. Ha egy kicsivel többet lépkedünk – nem andalgunk, hanem ütemesen sétálunk –, mondjuk egy órácskát, azzal kalóriákat is égethetünk, arról nem is beszélve, hogy fenekünk és lábszárunk összes izma dolgozik azért, hogy szebben álljon rajtunk a nadrág.

Mikor sétáljunk?

Étkezés előtt a séta hatékonyabb, egyrészt, mert tele gyomorral nincs lelkierő sétálni – valahogy nincs meg hozzá a megfelelő komfortérzet. Másrészt, a vacsora előtti séta 25 százalékkal csökkenti a zsír szintjét a vérben, mely a vacsora elfogyasztása után sem emelkedik meg. Tehát, ajánlatos este, a vacsora előtt, viszonylag jó levegőn, ütemesen, 30-60 percet sétálni.
A séta a szervezet anyagcseréjének módját javítja. Érdemes reggel – ha elérhető közelségben van – munkahelyünkre, vagy az állomásra is gyalog menni. Mivel itt a tavasz, a hétvége egy részét is eltölthetjük a jó levegőn…

Egy kis matek, egy kis biosz…

Egy átlagember 5-7000 lépést tesz meg naponta, anélkül, hogy tudatában lenne. Az ütemes séta pont ugyanannyi kalóriát éget el, mint a kocogás.
A zsírégetéshez percenként 140 lépést kell megtenni. Egy 70 kg-os testsúlyú ember egy órás, tempós séta során 240 kalóriát használhat el, ám, ha ugyanezt emelkedőn teszi, ez 400 kalóriát jelent.

Hajrá!

A séta aerob anyagcsere-folyamat, melynek lényege, hogy nagy mennyiségű oxigén felhasználásával égeti el a szénhidrátokat és zsírokat.
A sok oxigén teszi lehetővé azt, hogy a sétát választók kognitív képessége jobban fejlődik, illetve az agy hálózatai közötti kapcsolat élénkebb, mint más sportot választóké. Úgyhogy, hajrá…

VIDEO A 3 legszebb party smink 2024-re

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!