Medvehagyma: az emésztésed, a véred és az immunrendszered is hálás érte

Medvehagyma: az emésztésed, a véred és az immunrendszered is hálás érte

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Medvehagyma: az emésztésed, a véred és az immunrendszered is hálás érte

Még pár hétig szezonja van a sokoldalúan felhasználható medvehagymának, így érdemes kiélvezni tavasziasan üdítő ízét. Most összegyűjtöttük, milyen jótékony hatásai vannak az egészségedre, melyek miatt megérdemli, hogy a tányérodra kerüljön!

Jellemzően bükkös, tölgyes és gyertyános erdőkben nő, igen nagy telepeket alkotva. A 40-50 centire is megnövő évelő növény április-május környékén bont virágot, de már előtte is érdemes leszedni a zsengébb hajtásokat. Ha magad szednéd a tavaszi egészségbombát, árnyas, hűvös helyeken keresd, de légy nagyon körültekintő, ugyanis levelét igencsak könnyű összetéveszteni a gyöngyvirágéval, ami viszont már kis mennyiségben is mérgező. Ha nem vagy biztos a dolgodban, dörzsöld meg a levelét – ha fokhagymaillatot áraszt, akkor nyert ügyed van, bár a medvehagymaligetek jellemző illatát már messziről megérezni a tavaszi levegőben.

Zöld levelében a belső megerősítés titka

Hatékony segítséget nyújt a tavaszi belső nagytakarításhoz, elnevezésének eredete is erről árulkodik: tavasszal a barlangjából kibújó medve rögtön kiszagolja a medvehagyma-lelőhelyeket, hogy a növény elfogyasztásával felfrissítse téli álmából lelassult szervezetét.

A medvehagyma egészségügyi hatásai igencsak hasonlóak a fokhagymáéhoz. Aki rendszeresen fogyasztja, és emellett egészségesen táplálkozik, sportol, az sokat tesz azért, hogy elkerülje a szív- és érrendszeri betegségeket. Az ízletes növény ugyanis erősíti a szívműködést, és nagyfokú vértisztító hatással is bír. Csökkenti a vérben található zsírok mennyiségét, valamint a vércukorszintet, és akadályozza a koleszterin lerakódását az érfalakon.

Aki a medvehagyma mellett teszi le a voksát, búcsút inthet a hideg végtagoknak, ugyanis fokozza a vérkeringést, ugyanakkor a magas vérnyomás egyik leghatékonyabb természetes ellenszere is.

És ha mindez nem volna elég, ez a fantasztikus növény a káros baktériumok elpusztításában is jeleskedik.

A bélférgek ősi ellensége, valamint méregtelenítő, béltisztító hatással bír. Nem csak levelét, hanem hagymáját is érdemes fogyasztani, hiszen jótékonyan járul hozzá az egészséges emésztéshez, segít legyőzni a puffadást, a hasfájástés a gyomorrontást. Rendszeres fogyasztásával megelőzhető a székrekedés és a salakanyagok felhalmozódása, valamint az optimális bélflóra megőrzéséért is dolgozik.

Vitaminutánpótlás a javából

A medvehagyma üdítő íze mellett kiváló immunerősítő hatása miatt is közkedvelt. Bővelkedik C-vitaminban, de A-, B1-, B2- és H-vitamin tartalma sem elhanyagolható. Az ásványi anyagok és nyomelemek listájáról elsősorban a cink, a magnézium és a vas kapott helyet benne. Annak érdekében, hogy ezeket a tápanyagokat a lehető legjobban tudja hasznosítani a szervezeted, fogyaszd nyersen, akár salátába vágva, kenyérhez friss zöldfűszerként. Hőkezelés nélkül rizsbe, tarhonyába, tésztás ételekbe is keverheted, vagy meghintheted vele a tavaszi friss zöldségleves tetejét.

A_Lein/istockphoto.com

Bőrbetegségre is

Külsődlegesen is eredményes gyógyulást lehet elérni, amennyiben bizonyos bőrgombás fertőzéseket kezelsz vele – ennek alkalmazásához azonban már kérd ki orvos, természetgyógyász szakvéleményét.

A rák természetes ellenszere

Már több kutatás is alátámasztotta, hogy a medvehagyma a benne található allilszulfid nevű vegyületnek köszönhetően segít a rosszindulatú daganatok kialakulásának megelőzésében. Ez az anyag akadályozza meg, hogy a szervezetbe került rákkeltő vegyületek, a szabadgyökök kifejthessék áldatlan hatásukat.

A jelige tehát: minden napra egy kis medvehagyma! 😉

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!