Ebben az országban van egy ötödik évszak – a tél és tavasz közt

Ebben az országban van egy ötödik évszak – a tél és tavasz közt

Címlap / Kikapcsolódás / Utazás / Ebben az országban van egy ötödik évszak – a tél és tavasz közt

A legtöbb helyen rossz hírnek számít, ha az időjárás-előrejelzés,erős esőt jósol, míg a veszélyesen gyors áradásokról szóló előrejelzések egyenesen ijesztőek lehetnek. Kivéve, ha a Soomaa Nemzeti Parkban vagy idegenvezető.

Észtország északnyugati tőzegvidékén ugyanis alig várják ezt az időszakot, amikor akár 8 km széles és 5 méter magas hullámokat is formázhat a szél.

Az ötödik évszak

Egyszerűen fogalmazva, Észtországnak ez az úgynevezett „ötödik évszaka”. Az előrejelezhetően ingadozó időjárási időszak minden évben a tél után és tavasz előtt érkezik. Senki sem tudja pontosan meghatározni, hogy melyik napon kezdődik meg. Az éves jelenség március és április között minden évben megbízhatóan jelentkezik, és hatalmas áradásokat hoz magával.

„Minden év új kihívásokkal jár” – mondta Aivar Ruukel, a park idegenvezetője, aki most indítja 27. szezonját kenuvezetőként a környéken.

„Meg kell találnunk, hol evezhetünk biztonságosan az áradások beköszöntével, de amikor ilyen hideg, mozgó vízben közlekedünk, az mindig rejt kockázatot. Vigyázni kell. ”

candy18/depositphotos.com

„Az emberek nagyon kíváncsiak az ötödik évszakunkra” – mondta el a BBC-nek egy másik idegenvezető, aki egyébként a doktori disszertációját is az áradásról írja. Szerinte ilyenkor olyan érzés a nemzeti parkban kenuzni, mintha az Amazonason eveznének, ez pedig sok turistát vonz a környékre.

„Nyáron az átlagos vízáramlás másodpercenként 5-10 köbméter a Sooma területén” – mondta Jana Põldnurk, az Észt Környezetvédelmi Ügynökség hidrológiai vezetője a BBC-nek. „De az ötödik évszakban ez tízszer magasabb, és a másodpercenként akár 100 köbméterre is megugrik. Ehhez hozzá kell tenni, hogy az éves lefolyás 70%-a is ekkorra tehető, és ezek az adatok elsöprőek.”

A víz az úr

A nemzeti park felszínét egyébként még a jégkorszak formálta, és most kopár fáival és kies tájaival nyújt kissé rémisztő látványt az erre látogatóknak. Közöttük természetkedvelők és extrém sportolók is akadnak – utóbbiak jellemzően a már említett „ötödik évszakban” érkeznek.

Ez a szezon számukra izgalmas kalandokat rejt, a veszélyt azonban egészen másként élik meg a Sooma környékén lakók. Egy 1931-es újságcikkben rekord méretű áradásról számolnak be. Részletesen mutatnak be gazdákat, akik tutajokat építettek az állataiknak és sokszor hetekre elegendő kenyeret halmoztak fel, hogy az áradás ideje alatt se éhezzenek. Ekkor a környéket csak a – szintén helyiek által épített – ideiglenes bádog hidakon lehetett megközelíteni.

Lahemaa nemzeti park, Észtország
istockphoto

A helyiek szerint azok, akik itt élnek, tudják, hogy ebben az időszakban bármikor arra ébredhetnek, hogy a víz elzárta őket a külvilágtól. Erre megtanultak felkészülni az évek során. Noha az itt élő, körülbelül 70 állandó lakos tisztában vagy a veszélyekkel, azt is mondják, hogy az áradás és az ötödik évszak kiismerése egyfajta bennfentes érzést ad nekik. Ezen a környéken csak azok maradnak meg, akik igazán ismerik, értik és tisztelik a természetet, és megtanultak együtt élni vele.

VIDEO Melyik színt utálod a legjobban?

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!