Néhány évszázaddal ezelőtt a tükrök ritka és drága luxuscikknek számítottak, valódi csodaszámba mentek. Tulajdonosok és szolgálók is rettegtek attól, hogy eltörnek – a hiedelem szerint innen ered a hétéves balszerencse.
VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?
Jelentéktelen babonának tűnhet, de a nézet olyannyira elterjedt volt, hogy sokan az elvárhatónál jóval nagyobb óvatossággal bántak a tükrökkel. Aztán hogy, hogy nem, a hiedelem fennmaradt és napjainkban is sokan tartanak attól, hogyha eltörik egy tükör, az kétségtelenül valami rossznak az előjele.
Miért pont 7 év?
A „7 év balszerencse” gyökere a régmúltba nyúlik vissza. Számos kulturális, vallási kontextusban megtalálható – többek között a magyar népmeséknek is szerves részét képezi. A 7-es szám több szimbolikus jelentéssel is bír: összefüggést találunk például a 7 halálos bűnnel, a világ teremtésének 7 napjával, a csakrák 7 energiaközpontjával és még a világ 7 csodájával is.
A 7-es számmal és a tükörrel kapcsolatos babona eredete a Római Birodalom idejére nyúlik vissza. Az emberek úgy hitték, hogy mivel a tükrök nemcsak a testeket, hanem a lelkeket is visszatükrözik, a tükörtörés a lélek károsodását is jelentette.
Ekkoriban népszerű nézet volt, hogy 7 évenként különálló életciklusaink vannak, ennyi idő kell ahhoz, hogy valósággal „kicserélődjünk”. Ez a megállapítás ugyancsak tartja magát a mai napig. Mivel minden ciklus külön létezési szakasznak felelt meg, kézenfekvőnek tűnt a „lélek összetörésétől” 7 évet várni, hogy a következő ciklus végéig eltűnjön a balszerencse.