A növényeket gyakran csendes társainknak tekintjük, akik a kertünk vagy otthonunk nyugalmát és szépségét fokozzák. Bár természetesen nincsenek úgynevezett \”beszédszerveik\”, mint az állatoknak vagy az embereknek, mégis egy lenyűgöző világ zajlik a háttérben, amelyben a növények különleges módon, a maguk sajátságos eszközeivel kommunikálnak. De vajon képesek-e ezek az élőlények visszajelzést adni az emberi jelenlétre vagy kommunikációra? Lehet, hogy az értelem nem csupán az állatvilág privilégiuma?
VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?
A növények kommunikációs képességei: több, mint szimpla növekedés
Manapság egyre inkább előtérbe kerül az a tudományos álláspont, amely szerint a növények igenis képesek kommunikálni. Ehhez persze más eszközöket használnak, mint mi. A kutatók vizsgálatai alapján kimutatták, hogy a növények különféle vegyületek kibocsátásával, gyökereiken keresztül, valamint elektromos jelekkel is képesek információt cserélni egymással, valamint a környezetük egyéb elemeivel.
Az egyik legismertebb példa erre a kommunikációra a növényi illatanyagok kibocsátása, melyek nem csupán a beporzó rovarokat hívják magukhoz, hanem más növényeket is figyelmeztethetnek például egy közelgő kártevő támadásra. Egyes kísérletek szerint, amikor egy növényt megrágnak vagy megsérül, olyan kémiai anyagokat bocsát ki, amelyek figyelmeztetik a közeli növényeket a veszélyre, így azok képesek lehetnek elővédekezést kialakítani.