Nehezedre esik nemet mondani? Próbáld ki ezt a módszert!

Nehezedre esik nemet mondani? Próbáld ki ezt a módszert!

Címlap / Életmód / Lélek / Nehezedre esik nemet mondani? Próbáld ki ezt a módszert!

Neked is nehezedre esik nemet mondani még akkor is, amikor pedig az lenne a bölcsebb megoldás? Használd helyette ezt a mondatot, és sokkal könnyebb dolgod lesz!

Mikor mondj nemet?

Nemet mondani több okból eshet nehezünkre. Van, aki attól fél, hogy kimarad dolgokból, mások attól, hogy megharagszanak rájuk, ha elutasítanak egy szívességkérést vagy egy meghívást.

Tény, hogy vannak helyzetek, amikor jól jöhet, ha igent mondunk, még akkor is, ha nem feltétlenül van sok kedvünk megtenni, amire kérnek. A barátaink, szeretteink kedvéért például természetes, hogy megteszünk a komfortzónánkon túlmutató dolgokat, hiszen ők is megtennék ugyanezt értünk. Az is jól sülhet el, ha az izgalom vagy bizonytalanság ellenére igent mondunk például egy kihívásra vagy egy feladatra.

Van azonban olyan helyzet is, amikor egészen biztosak vagyunk benne, hogy a visszautasítás a megfelelő válasz, mégis annyira kellemetlennek érezzük a helyzetet, hogy inkább igent mondunk egy programra vagy egy feladatra, amihez se kedvünk, se energiánk.

Bár a régi mondás szerint van, hogy könnyebb az igent megtenni, mint a nemet kimondani, ha megtanulod, hogyan húzd meg a saját határaidat, azzal lényegesen megkönnyítheted az életedet a jövőben.

FreshSplash/istockphoto.com

„Szeretnék, de képtelen vagyok.”

A terapeuták gyakran javasolják pácienseiknek, hogy legyenek kéznél „mantráik” azokra az időszakokra, amikor egy szokáson változtatnak. Például határokat szabnak egy olyan gyerekkel szemben, akit elkényeztettek, visszautasítják egy szülő otthoni látogatását, kiállnak magukért egy ijesztő orvosi környezetben. A „Szeretnék, de nem tudok” mondat a „nem” mondatot tudja sokkal egyszerűbben kiváltani, és számos további előnyt hordoz magában. Hosszabb, és időt ad a válasz megfogalmazására, ha valaki megkérdezi, hogy „Miért?”.

A „Szeretnék, de nem tudok” tökéletes és szükséges, de nem elégséges mentséget ad még önmagában a kellemetlen feladatok előli elzárkózáshoz. A „nem” arzenálodat kiegészítheted még néhány más mantrával is. Például: „Megígértem, hogy ezen a héten/hónapban/évben nem vállalok semmilyen ” „Köszönöm, ez kedves, de már így is túl sok minden van erre a hétre.” „Köszönöm, hadd gondolkozzak rajta.” (Ez utóbbi időt ad, hogy lassan, e-mailben, sms-ben vagy telefonon fogalmazd meg a visszautasítást, ha túl gyenge lennél ahhoz, hogy szemtől szembe utasítsd vissza az illetőt.)

És igen, még akár a munkahelyeden, a felettesednek is mondhatsz nemet. „OK, jó. Természetesen előre tudom venni ezt a feladatot, de kérlek akkor segíts eldönteni, hogy melyik feladatom az, amivel nem kell ma készen lennem.”

Nemet mondani ezzel a módszerrel kétségtelenül könnyebb, de még így is okozhat nehézséget, és lehet, hogy az első, második vagy akár harmadik alkalommal is kellemetlenül fogod még érezni magadat.

A terapeuták azonban állítják: ha megtanulsz nemet mondani, az ezzel járó pozitív következmények, mint például az, hogy több időd lesz magadra, vagy hogy előnyben részesíted a saját mentális jó létedet, gyorsan meghozzák a pozitív visszacsatolást. Innentől pedig visszautasítani valakit egyre könnyebb és könnyebb lesz majd.

Nyitókép: SDI Production/istockphoto.com

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!