Négyféle nevelési technika létezik: te melyik típust erősíted?

Négyféle nevelési technika létezik: te melyik típust erősíted?

Címlap / Életmód / Család / Négyféle nevelési technika létezik: te melyik típust erősíted?

Ami a gyereknevelést illeti, egy dolgot minden szülő megtanulhatott: méghozzá azt, hogy nincs két ugyanolyan helyzet, gyermek és család sem. Ezért nem meglepő, hogy szakértők négy nagyobb nevelési stílust különböztetnek meg egymástól. A kérdés csak az, vajon te melyikbe tartozol leginkább?

1. Tekintélyelvű nevelés

Aki ebbe a típusba tartozik, úgy véli, hogy a szabályok rendkívül fontosak, mindegy, milyen élethelyzetről van szó. Ők azok a szülők, akik nem szeretik belekeverni az érzelmeket egy vitába, és szívesen alkotnak szabályokat, amiket mindenkinek kötelező betartani. Például ha brokkolit készítesz ebédre, de a gyermeked nem akarja megenni, nem igazán van helye nálad egyezkedésnek. Ha pedig valamit rosszalkodnak, a végén büntetést kapnak, hogy tanuljanak a hibájukból.

Előnyök és hátrányok: Noha ez a típusú nevelés segít abban, hogy a gyerekek megtanulják, hol húzódnak a határok, szakértők szerint van hátulütője is. A statisztikák szerint ezeknél a gyermekek később nagyobb eséllyel alakul ki önbizalomhiány, mert ahhoz vannak szokva, hogy az érzéseiket és véleményeiket nem mondhatják el. Arról nem is beszélve, hogy iskolában, más környezetben hajlamosak ellenségesebben viselkedni, ami miatt nehezebben kötnek barátságokat is.

2. Engedékeny nevelés

Te nem ragaszkodsz a szabályokhoz, sőt, általában következményei sincsenek annak, ha valami rosszat csinálnak a gyermekeid. Nem akarsz beleszólni az életük minden részébe, inkább távolról figyeled őket, hogy maguk hozhassanak döntéseket, és tanuljanak a hibáikból.

Mások lazának tartanak téged, mivel azt gondolod, a gyerekeknek gyerekeknek kell lenniük, és nem szabad szigorúan bánni velük.

Emiatt ha rosszalkodnak, és te rájuk szólsz, már előre tudják, hogy úgysem történik végül semmilyen büntetés. Kicsit úgy is viselkedsz velük, mintha a barátjuk lennél.

Előnyök és hátrányok: Jó, ha rugalmas vagy, és a gyerekeid bátran el merik mondani a véleményüket neked. Azonban ez együtt jár azzal, hogy nem alkalmazol semmiféle szabályt a gyerekek életében. Nem ismerik a határokat, ezért nem is tartják be az előírásokat, mindegy, hogy egy másik gyerek játékáról vagy a túl sok gyorskajáról van szó.

3. Irányadó nevelés

Ezt a típust leginkább a magasabb elvárások jellemzik. Mivel a gyerekeidnek a legjobbat akarod, ezért a lehetőséget is megteremted nekik arra, hogy minél többet tanulhassanak, és minél több hobbit kipróbáljanak.

Tudod, hogy fontosak a szabályok és a következmények, de azért azzal is tisztában vagy, hogy néha vannak kivételek és speciális helyzetek.

Számodra nem az fontos, hogy milyen rosszaságot csináltak, hanem az, hogy miért tették mindezt. Sokan az előző két stílus tökéletes keverékének tartják ezt a nevelési hozzáállást.

Előnyök és hátrányok: Szakértők szerint hátránya ennek a nevelési típusnak nem igazán van. A függetlenségre neveled a gyermeked, miközben segítesz neki megfelelő döntéseket meghozni. Ha a szabályokat képes vagy állandóvá tenni, a gyermeked biztosan nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb felnőtté válik!

4. Kívülálló nevelés

Nem igazán tudod, a gyermeked épp melyik barátjánál van, vagy egyáltalán hol tartózkodik. Azt gondolod, megérdemli a szabadságot, és sokszor az a legjobb, ha nem kérdezősködsz folyamatosan. Szerinted van olyan okos és független, hogy nem kell mindig az anyukájának is vele lennie. Ez a típusú hozzáállás sokszor nem is szándékos, van, hogy valaki egészségügyi gondok vagy időhiány miatt nem vesz részt eléggé a gyermeke életében.

Előnyök és hátrányok: Sajnos sok előnye nincs ennek a típusú hozzáállásnak. Szakértők szerint előbb-utóbb egy ilyen gyermeknél önbizalomhiány alakul ki, ami nem csak a viselkedését befolyásolja negatív irányba (ezt bizonyítja a sok panasz a tanároktól), de a teljesítményét is. Ráadásul egy statisztika szerint sokkal szorongósabb felnőtt válik belőlük.

Képek forrása: pexels.com

VIDEO A 3 legszebb party smink 2024-re

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!