Gondoltál már arra, hogy a veszekedések mögött talán nem a különböző problémák állnak, hanem ugyanazoknak az alapvető dolgoknak a hiánya?
VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?
Ha nem, megtette helyetted Mark Travers, amerikai pszichológus. Úgy véli, mindannyian azonos pszichológiai szükségleteink miatt kerülünk konfliktusba, legyen szó bármilyen kapcsolatról. A The Journal of Family Therapy egyik kutatása is alátámasztja ezt, amely kimutatta, hogy 3 alapvető szükséglet hiánya vagy zavara vezet vitákhoz és elégedetlenséghez a párkapcsolatokban.
De mik is ezek a szükségletek? Az autonómia, a kompetencia és a kapcsolódás iránti vágy mindenkiben megvan, és ha ezek bármelyike sérül, akkor abból konfliktus lesz. Nézzük meg, miért olyan fontosak ezek a pszichológiai igények és mit tehetsz azért, hogy a kapcsolatodban ne váljanak viták tárgyává!
Szabadság vagy elszigeteltség? Az autonómia igénye
Az autonómia iránti vágy alapvető emberi igény. Ez nem más, mint az a szükséglet, hogy szabadon hozzunk döntéseket, miközben nem érezzük úgy, hogy valaki más befolyásolja az életünket. A kapcsolatokban ez az igény gyakran komplett kihívással ér fel.
Előfordult már veled, hogy úgy érezted, már megint neked kellett engedni a béke érdekében?
Az autonómia nem azt jelenti, hogy elszakadsz a másiktól, hanem azt, hogy megőrzöd saját identitásodat, személyiségedet és szabadságodat a kapcsolatod keretein belül is.
Egy jó kapcsolatban mindkét félnek megvan a magánszférája, a tere, ahol kibontakozhat. Ha ez az igényed folyamatosan sérül, és úgy érzed, hogy a partnered túlzottan befolyásolja a döntéseidet, az könnyen feszültséghez vezethet. Amennyiben mindig (vagy szinte mindig) az ő preferenciái szerint döntesz, az idővel ahhoz vezethet, hogy egyre kevésbé érzed magadat szabadnak a kapcsolatodban.